Nejlepší na lupénku: Moře, které je jezerem – Život s lupénkou

Nejlepší na lupénku: Moře, které je jezerem

Dávno se ví, že kůži s lupénkou velmi prospívá pobyt u moře. A nejvíc ze všeho u moře, které vlastně mořem vůbec není. Mrtvé moře je ve skutečnosti jezerem, ale zato mimořádně slaným – nejslanějším na světě!
Právě v tom spočívá jeho jedinečnost. I když pro psoriatiky je prospěšný pobyt u každého moře (zejména u Jadranu), Mrtvé moře poskytuje mimořádné podmínky jak co do klimatu, tak do působení vody.

Souhra mimořádných podmínek
Známé je tím už od dávných dob. Výrobky z minerálů z Mrtvého moře využívali již staří Egypťané a koupal se v něm i král Herodes.
Voda v tomto jezeře má vysoký obsah minerálních solí v jedinečném složení. To však není jediná výhoda. Mrtvé moře je jedinečnou kombinací působení vody a zároveň i účinků slunečního záření, které zde obsahuje méně škodlivých ultrafialových paprsků a je tak při léčbě lupénky obzvlášť prospěšné. Už proto, že ve vzduchu (ale i ve vodě) je velmi nízká hladina alergenů.

Slunce, které při lupénce neškodí
Oblast, která se nachází hluboko pod hladinou moře (423 metrů), se vyznačuje vyšším atmosférickým tlakem. Lze tak najednou využívat teplotu, vlhkost, sluneční záření, atmosférický tlak a další specifické podmínky tohoto místa.
Díky tomu a díky lehké mlze minerálií v atmosféře zde dochází k většímu průniku UV záření o delší vlnové délce, kterou se pleť tak snadno nespálí, a které na lupénku příznivě působí.
Mrtvé moře má pro pacienty s lupénkou jen jedinou nevýhodu, a tou je cena za pobyt. Ta se v posledních letech ještě zvyšuje, protože jezero vysychá a míst, vhodných k pobytu, je tak stále méně. Dejte si na to pozor při výběru pobytu – některé rezorty už jsou kvůli ustupování hladiny od vody velmi daleko.

Mrtvé moře doma v koupelně
Některé z výhod působení Mrtvého moře lze využít i doma. Produkty se solí z Mrtvého moře jsou přírodní nebo obsahují jen minimální množství konzervačních látek. U pacientů s mírnou formou lupénky většinou přinesou výraznou úlevu. Dopřát si tak můžete pravidelné koupele se solí z Mrtvého moře, speciální šampony na vlasy, ale i obklady z proslulého bahny. Vybírejte ale dobře, aby výrobky opravdu obsahovaly účinné látky právě z této oblasti.
Speciální terapii s látkami z této oblasti nabízejí také některé lázně. Jde o koupele či zábaly se solí nebo bahnem.

Co na lupénku pomůže dál?
Velmi užitečný bývá také pobyt v solných jeskyních, kde na pokožku působí podobné částečky soli ve vzduchu. Aby se vliv podobal účinkům Mrtvého moře, je důležitá i vysoká vlhkost. Solná jeskyně zároveň nabízí podmínky pro relaxaci a zklidnění psychiky, což při lupénce hraje významnou roli.
Dobrou volbou pro lidi s lupénkou mohou být bazény se slanou vodou, i když vždy nemá totožné složení jako „pravá“ mořská. V naší republice jich je už dost, takže je z čeho vybírat. Jistě některý z nich bude dostupný i pro vás.

Plavecký bazén se slanou vodou Havlíčkův Brod
Bazén Hloubětín – jediný bazén v Praze s mořskou vodou
Bazén s mořskou vodou v Praze 9 Anahita Klub Klánovice
Krytý plavecký bazén Ústí nad Orlicí
Wellness centrum Hotel Centrál v Klatovech
Hotel Petr Bezruč – koupání v Beskydech jako u moře
Hotel Bystré poblíž města Poličky
Bazén se slanou vodou v Elite Wellness & Fitness Brno
Městské lázně v Novém Městě na Moravě
Termální bazény Wellness Horal ve Velkých Karlovicích

Zanechat komentář