Při lupénce může pomáhat jako podpůrná léčba i kokosový olej – Život s lupénkou
kokosový olej lupénka

Při lupénce může pomáhat jako podpůrná léčba i kokosový olej

Kdo hledá přírodní úlevu při obtížích s lupénkou, často narazí na doporučení kokosového oleje. Vědecké výzkumy sice chybí, ale tady je pár důvodů, proč tomuto exotickému tuku dát aspoň šanci.
Při lupénce můžete využít jeho vlastnosti, především schopnost zvlhčovat, zjemňovat a promazávat pokožku. Pomáhá tak proti vysušenosti, šupení a svrbění.

Nedráždí a hydratuje
Kokosový olej je prakticky výhradně tvořen mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem. Z nasycených tuků v něm ale není třeba mít strach. Naše tělo je také potřebuje – například jsou součástí buněčných membrán. Kokosový olej proto působí velmi příznivě na pokožku. Má protizánětlivé účinky, nedráždí a velmi efektivně hydratuje.
I když se může kokosový olej stát dobrým pomocníkem při léčbě lupénky, nezapomínejte, že nikdy nemůže být jediným prostředkem vaší péče.
Kokosový olej pochází z bílé části kokosového ořechu. Dá se s ním péct i vařit a mnoho lidí jej používá na nehty či vlasy jako přírodní zkrášlovací prostředek. Existuje jako rafinovaný nebo nerafinovaný neboli panenský.
Rafinovaný vzniká ze sušených kokosů. Nevoní jako kokos, jeho aroma je neutrální a v kuchyni má všestranné využití.

Hojí a snižuje zarudnutí
Panenský kokosový olej se vyrábí z čerstvých plodů bez vysokých teplot – proto se se označuje „za studena lisovaný“. Voní jako kokos, takže s ním připravujte pokrmy, u nichž to nevadí či naopak prospěje. Má vyšší schopnost likvidovat mikroby než rafinovaný kokosový olej.
Extra panenský kokosový olej nezanechává mastný film. Pokožka jej velice snadno a rychle beze zbytku absorbuje a spolu s potřebným zvlhčením a promazáním z něj získá živiny tam, kde je jich nejvíce potřeba. Za studena lisovaný kokosový olej má vysoký obsah antioxidantů, které v podobě vitamínů A,C a E zabraňují stárnutí pokožky a mají hojivý efekt. Extra panenský kokosový olej přináší okamžitou úlevu a při pravidelném používání hojí a obnovuje pokožku. Pomáhá proti zánětu, snižuje zarudnutí a otok a brání rozmnožování některých bakterií.

Bez šupin je léčba účinnější
Pro účinnou léčbu lupénky je lepší, když jsou kožní léze bez šupin, aby mohla mast nebo krém lépe proniknout do pokožky. Kokosový olej pomáhá šupiny zjemnit a uvolnit. Pro nejlepší efekt aplikujte kokosový olej ihned po koupeli.
Nejtvrdší a největší šupiny obvykle bývají na lupénkových ložiscích ve vlasaté části hlavy. I tady pomáhá kokosový olej. Vetřete jej do vlasů, zejména na šupinatá místa a velice jemně masírujte.
Zabalte kštici do ručníku nebo použijte sprchovací čepici a nechte působit 30 minut až jednu hodinu. Pak si umyjte hlavu obvyklým způsobem (térovým šampónem, šampónem se solí atd)
Po tomto zábalu půjdou šupinky dolů samy (nezapomeňte, že strhávat šupinky se nemá). Pak na místa, postižená projevy lupénky, aplikujte léčiva, která vám předepsal váš dermatolog.
Pokud cítíte bolest, svědění, nebo jiné neobvyklé příznaky, přestaňte kokosový olej používat a poraďte s lékařem.

Zanechat komentář