Nepleťte si lupénku s jinými chorobami. Léčba by vám mohla uškodit – Život s lupénkou

Nepleťte si lupénku s jinými chorobami. Léčba by vám mohla uškodit

Lupénka je nejčastějším onemocněním kůže – i když nejen jí. Když člověk objeví na těle zarudlá drsná ložiska se šupinami, nejdřív ho napadne právě lupénka. Definitivní diagnóza však patří do rukou lékaře.


I když se zdá, že typické projevy lupénky jsou nezaměnitelné, opak je pravdou. Laik si ji může snadno splést s jinými chorobami.

Ekzém: podobné projevy, jiná místa
Nejčastěji se lupénka „plete“ s atopickým ekzémem. U obou nemocí je v pozadí zánětlivý proces, který potíže způsobuje, ale tím podoba končí – a pochopitelně jiná je i léčba. Některé léky používané u ekzému mohou dokonce lupénku zhoršit, proto je nutné být obezřetný.
Rozdíl bývá například v místech projevů nemoci. Zatímco lupénka se obvykle projeví na loktech a kolenech, ekzém se vyskytuje typicky v loketní a podkolenní jamce nebo také na kotnících. Tam bývá lupénka zřídkakdy.
Rozlišení je obtížné, pokud se problematická místa s lézemi objevují na rukou, chodidlech, šíji a vlasaté části hlavy. Zejména u rukou a chodidel nemusí dokonce ani odběr vzorku přinést jasné výsledky. K definitivnímu určení, o kterou z nemocí se jedná, napomáhá prozkoumání nehtů. Dolíčkování a třepení se vyskytuje pouze u lupénky.

Co se podobá lupénce?
Velice podobná lupénce je seborea, neboli seboroická dermatitida, kterou způsobují kvasinky nebo překyselení kůže. Především kvůli olupování šupinek ve vlasech někdy bývá považovaná za „obyčejné“ lupy.
S lupénkou si také lze snadno splést penízkový (numulární) ekzém, který má zřejmě alergický původ. Projevuje se olupujícími se zarudlými plochami, které mají tvar a velikost mincí. Jsou velmi svědivé, pokryté krustami či strupy.
Další diagnózou, která se dá zaměnit s lupénkou, je mycosis fungoides. Zde se jedná o lymfom, což je v tomto případě kožní nádor z bílých krvinek. Projevuje se vznikem zarudlých skvrn na kůži, jež se mohou olupovat a úporně svědí.
Oříškem bývá také odlišit pityriasis rubra pilaris. Pod tímto komplikovaným latinským názvem se skrývá nemoc, jež se projevuje vznikem papul (puchýřků vyplněných čirou tekutinou) a zvýšeným rohovatěním kůže plosek nohou a dlaní. Kůže se podobně jako u psoriázy olupuje a je zarudlá.
S růstem počtu lidí nesnášejících lepek se také rozšiřují řady těch, kdo trpí Duhringovou chorobou. Ta se rovněž podobá lupénce – stejně jako ona se vyskytuje symetricky na obou stranách těla. Při důkladné prohlídce lékař pozoruje papuly na zarudlé kůži, které se často po rozškrábání pokryjí krvavými stroupky.

Správná léčba pro lupénku
Lupénku spolehlivě pozná především kožní lékař. Ale i ten někdy potřebuje udělat biopsii – odběr mikroskopického vzorku tkáně, aby nemoc přesně určil. Nebojte se, jde jen o seškrábnutí povrchové části. A proč je přesná diagnóza tak důležitá?
Protože kromě léků, které mají univerzální charakter a dají se použít na léčbu více druhů kožních onemocnění (jako jsou třeba kortikoidy), existují i přípravky, určené pouze a jen na lupénku. Čím později se ke správné léčbě dostanete, tím hůře pro vaši kůži.

Zanechat komentář