Lupénka jako onemocnění duše? Tipy, jak proti němu zabojovat – Život s lupénkou
deprese,lupénka

Lupénka jako onemocnění duše? Tipy, jak proti němu zabojovat

Lupénka není jen nemocí kůže, ale celého těla. A tím to často nekončí – není žádnou výjimkou, že zároveň se dostaví i onemocnění duše. Vnější projevy psoriázy dají psychicky zabrat.

Důvodem negativní ho psychického a společenského dopadu na pacientův život bývají nejčastěji reakce okolí. Stále se totiž vyskytují jedinci, kteří sice nic nevědí, ale zato jsou hned hotoví se svými soudy.

Předsudky stále žijí
„Nedotýkej se ho, ať TO nechytneš.“ „Fuj, ona se asi moc nemyje.“ „Lupénka? Prosím tě, ty s takovou hloupostí naděláš.“ Kdo z lupénkářů nikdy nezaslechl podobnou reakcí, ať zvedne ruku. Moc jich asi nebude…
Pacienti s lupénkou to po psychické stránce opravdu nemají lehké. Musí se vyrovnávat s mnoha problémy. Statistiky bohužel stále potvrzují, že mívají horší pracovní pozice kvůli nepochopení jejich nemoci ze strany zaměstnavatele, také často mnohem hůře práci vůbec hledají.
Problematický se stává i intimní život, někdy už jen samotné hledání partnera.

Pomoc psychologa není hanba
Psychosociální traumata dokáží výrazně zhoršit kvalitu života. Výsledkem pak bývá stud, pocit viny, snížená důvěra ve vlastní schopnosti či odmítání vlastního těla. Od takových pocitů bývá jen krůček k nenávisti k sobě sama a nezřídka i ke skutečné depresi.
V takových případech není od věci vyhledat pomoc skutečných odborníků – psychologů nebo psychiatrů, v jejich ordinaci se vám může dostat nejen cenných rad, jak situaci úspěšně zvládnout, ale v případě nutnosti i potřebné medikace. Duševní onemocnění dnes už není žádné stigma, trpí jimi mnoho lidí, kteří jsou „jinak“ úplně zdraví a takovou zátěž si s sebou nenesou.

Zbavte se stresu
K péči o vlastní zdraví tak kromě ošetřování pokožky patří i správný přístup k duševní rovnováze. Především by bylo chybou omezit svůj životní standard a ze studu či strachu se zřeknout svých oblíbených aktivit – ty totiž dokáží člověka povzbudit, přivést na jiné myšlenky a dodat mu do života pohodu.
Kromě toho je třeba si neustále připomínat pár základních pravd:
• Lupénka se sice úplně vyléčit nedá, ale léčit ano
• Hodně dokáže ovlivnit životní styl
• Existují horší a lepší období
• Při správné léčbě nemoc aspoň na čas ustoupí a ano, bude lépe
O důvod víc, proč se negativním myšlenkám a pocitům bránit, je fakt, že lupénka sice stres a duševní nepohodu vyvolává, ale na druhou stranu je právě stres dokonce jedním z nejsilnějších spouštěčů lupénky. Na našem duševním stavu tak hodně závisí, kam se bude průběh onemocnění ubírat.