Lupénka ve vlasech se dá zvládnout. Co pomůže nejlépe? – Život s lupénkou

Lupénka ve vlasech se dá zvládnout. Co pomůže nejlépe?

Lupénka ve vlasaté části hlavy patří k jejím nejčastějším projevům a zároveň i k těm, které se z pochopitelných důvodů řeší nejméně snadno. Krémy, masti a gely se zde aplikují nejhůře.

Vlasová psoriáza se projevuje stejně jako jinde – typicky výskytem šupinatých ložisek v pokožce hlavy, které mohou být doprovázena dalšími projevy, jako je zarudnutí svědění či přímo bolest. Postihuje nejméně polovinu všech pacientů s lupénkou. Problémem je však menší přístupnost lézí.

Při lupénce jde o komplexní péči
Může trvat i několik měsíců, než dostanete vlasovou psoriázu pod kontrolu. Právě zde se však projeví důležitost komplexní péče při psoriáze. Kromě základní léčby je potřeba vybírat prostředky udržovací léčby – speciálními šampony, kondicionéry a další.
Léčba vlasové psoriázy závisí hlavně na rozsahu postižení. Jiný postup zvolí dermatolog u drobného šupinatění a jiný u rozsáhlých ložisek, která mohou zasahovat až na čelo, krk nebo do oblasti kolem uší.
To ovšem není vše. Řešení vlasové psoriázy závisí i na dalších faktorech. Důležitá je například odpověď organismu na předchozí léčbu. Lékař musí rovněž dobře posoudit výskyt projevů lupénky na jiných místech. Podstatné také je, kolik vlasů pacient má.

Nejdříve příprava
Před začátkem vlastní terapie je nutné pokožku připravit. Přes silné nánosy šupin by totiž účinné látky nepronikly. Jak na to?
• Pomůže kyselina acetylsalicylová, urea (močovina, obsažená v některých přípravcích z lékárny) nebo fenol
• Pokud i po umytí šupiny přetrvávají, aplikujte mastné krémy – kůži zvlhčí a s dalším umytím půjdou lépe odstranit
• Zbylé šupiny jemně vykartáčujte z vlasů

Lokální léčba na mírné projevy
U mírnějších potíží může pomoci některý z lokálních prostředků proti psoriáze. Patří k nim:
* Dehtové produkty. Šampony, krémy, gely a mýdla působí i proti nepříjemnému svědění. Šampon jemně vmasírujte do vlasů a před opláchnutím počkejte pět minut. Nevýhoda dehtu je jeho odér, který ale můžete zamaskovat některým z volně prodejných kondicioné*rů.
* Kyselina salicylová. Pomáhá nejen s počátečním odstraněním šupin, ale i při boji proti zánětu.
* Kortikosteroidy. U malých ložisek psoriázy je možné injekčně aplikovat menší množství steroidů do postiženého místa.

V horších případech zkuste fotoléčbu
V případě závažnějších projevů vlasové psoriázy přichází na řadu UV paprsky a systémová léčba v podobě pilulek.
• Metotrexát – zabraňuje tvorbě enzymu, který je zodpovědný za zrychlený růst kožních buněk
• Retinoidy – kontrolují rychlost množení buněk
• Cyclosporine – působí proti hlavním imunitním mechanismům
• Biologická léčba – zaměřuje se na specifické části imunitního systému

Nejmodernější léčba lupénky ve vlasech
Oblasti, které jsou tradičními metodami léčby těžce přístupné nebo často na léčbu nereagují, jako je právě psoriáza ve vlasaté části hlavy, dlaně či chodidla, dobře řeší laser. .Excimerová léčba je rychlá, bezbolestná a pro pacienty časově nenáročná – již za pět minut lze pomocí laseru ošetřit až pětinu celkového tělesného povrchu. Laser XTRAC Velocity pak navíc dramaticky zkracuje čas léčby, zvyšuje velikost a množství lézí, které mohou být během sezení vyléčeny, a otvírá také novou léčebnou možnost pro řadu pacientů, pro které původní lasery vhodné nebyly. Pro lékaře je zase zajímavá skutečnost, že nový laser umožní aplikaci u téměř třiceti pacientů s lupénkou denně.

 

Zanechat komentář