Klouby bolí podle průzkumů kolem 40% populace. Tento obvyklý a častý problém však nabývá úplně jiné podoby, pokud se vyskytne u pacienta s lupénkou.
Psoriatickou artritidou trpí kolem asi pětina nemocných s lupénkou a většinou se objeví až mezi třiceti a padesáti lety věky. Tedy později, než nastupují projevy kožní lupénky. Málokdy je tomu naopak.
Co říkají o lupénce vaše nehty?
Je však dobré dát si oba problémy dohromady. Pokud se léčíte s psoriázou, informujte svého dermatologa, kdykoliv vás začnou bolet klouby. Projevy psoriatické artritidy totiž vypadají přesně tak, jako u jiných: jako bolesti kloubů a zad. Někdy se mohou klouby být i nateklé a horké.
Varovným symptome, že zrovna vy bude patřit k těm, u nichž se při životě s lupénkou projeví také její kloubní forma, se zvyšuje, pokud už máte postižené nehty. Lámání a štěpení nehtů může vést až k tomu, že o ně nemocný může přijít.
Proč ale „hlásit“ kloubní potíže? V rámci psoriatické artritidy se totiž rozvíjí chronický zánět uvedeného kloubu (jednoho nebo více, případně páteře), který může vést až k deformacím a často s úplnou ztrátou jeho funkce. Proto je nutné včas nasadit správný druh léčby, aby se předešlo uvedeným komplikacím.
Jak klouby souvisejí a kůží?
Vyléčit je – stejně jako lupénku samotnou – bohužel medicína neumí. Dokáže však zmírňovat projevy a účinně brzdit postup degenerace. Nejnovější a nejúčinnější je biologická léčba, která dokáže nemoc dokonce často zastavit.
Souvislost mezi kožní a kloubní lupénkou představuje náš imunitní systém. Pokud je poškozený, nedokáže „poznat“ vlastní buňky. Produkuje protilátky proti vlastním tkáním a napadá je. Tím v kůži a případně v kloubech vzniká chronický zánět. Vliv má dědičnost při současném spolupůsobení zevních faktorů, jako jsou infekce, chronická onemocnění (např. cukrovka, dna, jaterní nemoci), stres, poranění kůže a hormonální změny.
Kloubům u lupénky prospívá pohyb
Psoriáza i artritida tak patří k autoimunitním onemocněním. Abnormální imunitní odpověď způsobuje zánět kloubů a nadprodukci epidermálních buněk. Přirozený proces výměny kožních buněk je tak u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Stejným mechanismem vzniká i zmíněné postižení kloubů.
Vedle celkové léčby má na průběh a vývoj nemoci velký vliv životní včetně pravidelného pohybu. Cvičení zesiluje svaly a zároveň chrání klouby a šlachy před zatuhnutím. Nezapomeňte, že silnější svaly odlehčí kloubům, které se tak méně opotřebují. Vedle toho pohyb rozproudí í nitrokloubní tekutinu, která vyživuje chrupavku, a tím je udržuje delší dobu v lepí kondici.