Lupénka: Kdy přejít od mastí k celkové léčbě? – Život s lupénkou

Lupénka: Kdy přejít od mastí k celkové léčbě?

Lupénka se projevuje především na pokožce. Proto máme tendence považovat ji za nemoc kůže, kdy stačí lék aplikovat na postižené místo. Často to tak ale není.
Lupénka je však ve skutečnosti víc než jen onemocnění kůže. Jde o chorobu autoimunitní, kdy příčina – i když ji do detailu věda vlastně nezná – spočívá v celkovém zánětlivém procesu.

Když masti na lupénku nepomáhají
Přesto se pacienti, ale mnohdy lékaři, brání celkové léčbě. Tu dostává v současné době pouhých 15% nemocných. Jistě, u lehkých forem lupénky s ojedinělými menšími lézemi na kůži je zřejmě dostatečná, ale někdy je to zkrátka málo.

Lupénka totiž může výrazně ovlivnit kvalitu života – čím je forma lupénky těžší, tím víc se zhoršuje všeobecná kvalita života. Přitom více než polovina dermatologů předepisuje přípravky lokální terapie jako jedinou léčbu.
Tento druh terapie ale má své limity: je pouze dočasná, většinou se nakonec musí kombinovat s další léčbou, spotřeba mastí je vysoká.

Důvody pro systémovou léčbu lupénky
K dalším místních přípravků negativům patří:
* poměrně nižší účinek,
* zbarvení oblečení,
* časová náročnost,
* omezení každodenní aktivity,
* případné vedlejší účinky.
Není divu, že sami pacienti s lupénkou u jednotlivých druhů lokálních přípravků dlouho nevydrží. Často je střídají ve snaze najít takový, který jim přinese vyšší komfort a užitek. A často marně.
Důvodů, proč při psoriáze zvolit systémovou léčbu, je tedy dost. V ČR se k ní přistupuje v případech středně těžké až těžké formy onemocnění.

Nejmodernější je biologická léčba
K systémově působícím léčivům se počítá metotrexát, cyklosporin A, acitretin a rovněž fotoléčba. Možnosti se však v nedávné době výrazně rozšířily zavedením biologických preparátů.
Ta se v současnosti dostává do popředí, protože zabírá nejen s větším efektem, ale zároveň je i méně toxická pro organismus. Sem patří přípravky jako Enbrel, Humira, Remicade, Stelara, Cosentyx a biosimilární preparáty Benepali, Flixabi, Inflectra a Remsima.
Zahájení biologické léčby hrazené zdravotními pojišťovnami je však možné pouze po splnění indikačních kritétií, stanovených Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Podle těchto omezení biologickou léčbu při lupénce předepisuje dermatolog specializovaného pracoviště – centra se zvláštní smlouvou se zdravotními pojišťovnami.

Zanechat komentář