Lupénka a deprese: Jak se účinně bránit – Život s lupénkou
deprese,lupénka

Lupénka a deprese: Jak se účinně bránit

S lupénkou souvisí mnohá další onemocnění, a ne všechna jsou pouze fyzického rázu. K častým průvodcům pacientů tak patří rovněž deprese – říká se, že je nejvýznamnější doprovodné onemocnění spojené s lupénkou.
Statistikou osvědčeným faktem pak je, že nemocní s lupénkou jsou proti ostatní populaci ohroženi rozvojem deprese až dvakrát více.

Lupénka ovlivňuje chemii v mozku
Věda dosud nedokázala stoprocentně určit příčinu vzniku lupénky. Ví se, že jde o autoimunitní zánětlivé onemocnění, které však zřejmě zasahuje víc než jen kůži. Biologické pochody, které psoriázu spouštějí, pak podle všeho mohou ovlivňovat i psychické procesy.
Některé studie ukazují, že stejné postupy, které způsobují vznik kožních lézí lupénky, mohou rovněž měnit chemii mozku. Buňky imunitního systému v těle vytvářejí látky zvané cytokiny. Ty přimějí kožní buňky k nekontrolovanému růstu, jehož výsledkem jsou rudá vyvýšená drsná místa se stříbrnými šupinami. Zároveň však také mění hladiny chemických látek v mozku, jenž ovlivňují náladu. Cytokin zvaný TNF–alfa zasahuje látky, jako je například hormon serotonin, což vede k depresi.

Lupénka je na celý život
To bohužel není jediná příčina vysokého počtu výskytu depresu u nemocných s lupénkou. Jde také o to, že často je snížení kvality života nemocného srovnatelné (nebo dokonce horší) než u nádorových onemocnění či srdečního selhání. Psychiku zatěžuje nejen fakt, že jde o chorobu na celý život, ale i skutečnost, že léčba lupénky není procházkou růžovým sadem.
Zátěží bývá i čas, který je pacient nucen věnovat svému ošetřování. Masti, které pomáhají léčit onemocnění, se totiž musí nanášet dvakrát denně. Tato forma léčby je účinná, ale nepohodlná – nejen z časových důvodů, masti navíc špiní. Lupénku lze mírnit také fototerapií, tedy UVB a UVA zářením. Hodí se ale jen pro některé pacienty a navíc urychluje stárnutí pokožky. Proto se dnes doporučuje lokální fototerapie, kterou se ozařuje jen nemocná kůže, nikoli zdravé okolí. U některých pacientů je třeba léčit celkově tabletami – nejčastěji retinoidy (deriváty vitamínu A), cyklosporin a metotrexát. Tyto léky mají nezanedbatelné vedlejší účinky. Naopak nejmodernější léky na lupénku – biologika – zřejmě podporují i psychické zdraví.

Nebojte se antidepresiv
Někdy je propuknutí či zhoršení lupénky vyvoláno stresem, který může depresi vyvolat sám o sobě. Důvodem negativního dopadu lupénky na pacientovu psychiku však bývají nejčastěji reakce okolí. Lidé s lupénkou mají problémy v partnerských vztazích a nezřídka i při společenském a pracovním uplatnění, což se na duševní pohodě podepisuje v první řadě.
Přitom psychosociální traumata dokáží výrazně zhoršit kvalitu života. Výsledkem pak bývá stud, pocit viny, snížená důvěra ve vlastní schopnosti či odmítání vlastního těla. Od takových pocitů bývá jen krůček k nenávisti k sobě sama.
V takových případech není od věci vyhledat pomoc psychologa nebo psychiatra. Ti mohou poskytnout nejen cenné rady, jak situaci úspěšně zvládnout, ale v případě nutnosti nasadit i potřebnou medikaci. Některá antidepresiva mají zároveň i protizánětlivý efekt, takže účinkují vlastně hned dvakrát.

Zanechat komentář