Jak léčit lupénku během těhotenství? – Život s lupénkou

Jak léčit lupénku během těhotenství?

Těhotenství se ani s lupénkou nemusíte bát. Velké části žen se v průběhu čekání na miminko projevy nemoci zmírní – podle statistik jde o více než polovinu pacientek.
Jde zřejmě o vliv hormonů, které přirozenou cestou změní stav imunitního systému. Toto zlepšení však bývá obvykle přechodné a brzy po porodu či ukončení kojení se průběh psoriázy vrátí k původnímu stavu.
S lupénkou je třeba těhotenství plánovat
Je však mít na paměti, že budoucí maminka by měla těhotenství naplánovat, pokud užívá některé druhy léků. Ve spolupráci s lékařem je pak třeba je vysadit, protože se při těhotenství a kojení brát nesmí. A to dokonce i v jistém předstihu, než k otěhotnění vůbec dojde.
Zároveň je vhodné, aby v tomto období dermatolog dostal lupénku důsledně pod kontrolu. Během gravidity je pak možné léčbu změnit nebo na čas úplně přerušit. Pouze asi u 20 % žen se může stát, že se onemocnění zhorší.
Čas na změnu léčby lupénky
Některé léky, užívané k léčbě lupénky, totiž mohou ohrozit vyvíjející se plod. Jejich působení v organismu po určitou dobu přetrvává, takže je nutné vyčkat, až jejich stopy z organismu vymizí. Riziko teratogenního účinku – možnost způsobení závažných deformit u vyvíjejícího se dítěte – je obzvláště vysoké v prvním trimestru.
Protože mohou proniknout i do mléka, není možné je brát ani během kojení. Jedná se zejména o systémové léky, jako jsou retinoidy, metotrexát a cyklosporin.
Vsaďte na lokální léčbu a fototerapii
Existují i další léky, které je nutné vysadit až během těhotenství. Nebezpečnější jsou lokální přípravky, zejména promašťující a zvláčňující. Ty lze používat bez omezení, ať už se jedná o krémy, masti, oleje, šampóny a koupele.
Pozor je však třeba si dát, pokud by měly být nanášeny na velké části pokožky a především na oblast prsů. Mohou totiž přes kůži přestoupit do krevního oběhu. V těhotenství a při kojení by se tak měly vysadit deriváty vitamínu A, které mají rovněž teratogenní účinky.
Většina dalších topických léků (urea, kortikoidy, léky odvozené od vitamínu D) obvykle mohou být k léčbě lupénky používány i v těhotenství. Je však lepší, když je možné je používat v menším množství a na omezených částech těla. Také může být použita fototerapie UVB zářením.