Lupénka pod rouškou: Mastit a promazávat – Život s lupénkou

Lupénka pod rouškou: Mastit a promazávat

Současná pandemie koronaviru zřejmě představuje největší nebezpečí pro lidi s chronickými onemocněními. K nim se řadí také lupénka, mezi jejíž projevy patří i obezita – další z rizikových faktorů při nemoci COVID – 19.

Vznik lupénky neboli psoriázy je podmíněný imunitním zánětem v těle, který se z kůže může přenést do všech orgánů těla. V tom je lupénka zákeřná, a proto je potřeba ji včas podchytit a léčit – správnou terapii doporučí lékař. Prevencí proti rozvinutí onemocnění je pak především nekouřit, nebýt obézní, nezatěžovat zbytečně játra. Základním opatřením je pravidelné promazávání suché kůže.

Na tipy, jak by se měl v současné době chovat a postupovat pacient s lupénkou, jsme se zeptali docentky MUDr. Moniky Arenbergerové, Ph.D. kožní lékařky z Dematovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty UK  a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Kůže psoriatiků je extrémně citlivá. Máte nějaký tip, jak omezit vliv dezinfekce, která by mohla zhoršit průběh choroby?

Dezinfekce je náročná pro každý typ kůže. Obsahuje většinou vyšší koncentraci alkoholu a ten pokožku vysušuje. Doporučuji kůži po použití dezinfekce ošetřit mastnějším krémem. Mytí teplou vodou s hydratačním mýdlem má stejný čistící efekt a je pro pokožku méně náročné než použití desinfekce.

 Je vůbec dezinfekce nutná? Není lepší – i s ohledem na vlastnosti koronaviru – používat jen mýdlo? A jaké je pro kůži s lupénkou nejšetrnější?

Mýdla by měla být šetrná, neměla by měnit pH. Osobně mám ráda ta mýdla, která obsahují přírodní oleje, která myjí a zároveň zvláčňují. Není třeba již použít hydratační krémy.

 Jak na nemocné s psoriázou může působit trávení většiny času doma, bez sociálních kontaktů? Lze se vyhnout následkům?

Sociální kontakty dnes nahradily sociální sítě. Počítač a mobil už dnes není jen zábava, ale součást naší práce i společenského života. Nová média ale nikdy nemohou nahradit kontakt s příbuznými, kolegy, kamarády. Covidová doba na každém z nás jistě zanechá následky. Já osobně už si posezení s „kámoškou“ venku na kávě budu nesmírně vážit a věřím, že mi jen tak nezevšední.

 Co byste doporučila proti stresu, který je rovněž velkým spouštěčem vzplanutí nemoci?

Doporučuji relaxační techniky, cvičení jógy, pilates, meditační hudba. Jsou to maličkosti, které mají ale neuvěřitelně silný vliv na naší psychiku. Určitě nedoporučuji  u psoriázy alkohol jako tlumič stresu.

 Vypadá to, že letos nedojde na „mořskou kúru“, která lupénkářům ve většině případů velmi prospívá.  Co s tím? Nedoporučila byste za takto výjimečných okolností přece jen solárium? 

Solárium přímo ne, ale metoda TOMESA, která kombinuje koupel v Mrtvém moři se sluníčkem, ano. Dá se absolvovat v mnoho zařízeních, státních i soukromých a je regulovaná stran UV záření a přitom velice účinná.

Zanechat komentář