Zabraňte zimnímu zhoršení stavu kůže! – Život s lupénkou

Zabraňte zimnímu zhoršení stavu kůže!

Podzim a zima často přináší pacientům s lupénkou kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, také zhoršení stavu pokožky. Není však nutné propadat zoufalství.

Klima má na naši pokožku obrovský vliv. Zimní kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízkých teplot může přispět ke zhoršení nemoci.  Nezapomeňte proto  na co nejčastější zvlhčování a promašťování kůže. Dobrým pomocníkem je také= zvlhčovač vzduchu, který omezí vliv suchého tepla, sálajícího z každého topení.  Právě teplý vzduch způsobuje rychlejší vysychání pokožky, proto na noc topení vypínejte.

Přinášíme odpovědi na pět nejčastějších otázek, týkajících se péče o psoriatickou pokožku během zimy, a to včetně tipů, jak co nejlépe pečovat o kůži v  chladných měsících roku.

  1. Proč je v zimě kůže horší?

Na jaře a v létě dopadá na naši pokožku sluneční záření, které má na průběh lupénky blahodárný vliv. V zimě nejenže zkracujeme pobyt venku, ale pokud už vyrazíme na procházku, jsme obvykle až po nos zachumlaní v teplém oblečení. Slunečních paprsků k nám tak dorazí jen naprosté minimum.

Vzduch v zimě je navíc velmi suchý. Jak tuto situaci řešit? Poraďte se se svým lékařem a vyrazte na fototerapii. Tato metoda využívá léčebného působení ultrafialového záření, které tlumí nadměrné dělení buněk kůže, takže se pokožka tolik neolupuje.

  1. Ovlivní lupénku zimní hodování?

Přesná souvislost mezi jídelníčkem a projevy lupénky sice neexistuje, ale pokud máte pocit, že některé potraviny vaše obtíže zhoršují, poraďte se s lékařem. Případně tyto složky ze svého jídelníčku vyřaďte. Obecně se doporučuje dodržovat protizánětlivou dietu. To znamená co nejvíc omezit tučná a mastná jídla včetně sýrů, uzenin, tučných mas, smažených či příliš kořeněných pokrmů a pikantních pochutin (horčice, čipsy a další “zobání”).  Jiná situace je u alkoholu, který obzvlášť v kombinaci s kouřením prokazatelně zvyšuje riziko vzniku zánětlivých puchýřků na dlaních a ploskách nohou.

  1. Zhoršuje pokožku viróza?

Ačkoliv vědci stále nevědí, co je přesnou příčinou vzniku lupénky, předpokládá se významný vliv imunitního systému. Cokoliv, co vychýlí imunitu z rovnováhy, i když se jedná jen o obyčejnou chřipku nebo virózu, tedy může projevy psoriázy rapidně zhoršit. Zejména streptokokové infekce bývají dávány do souvislosti se závažnějším průběhem lupénky, který je charakteristický vznikem kapkovitých puchýřků na břiše, zádech, pažích a nohách. Zkuste proto předcházet onemocněním dýchacího systému vyváženou stravou, dostatečným příjmem vitamínů, otužováním a pravidelným cvičením.

  1. Je vhodné očkování?

Vzhledem k tomu, že chřipka i jiné virózy mohou znamenat zhoršení lupénky, je to rozhodně dobrý nápad. Samotná vakcína by vám nijak ublížit neměla. Jedinou nevýhodou je, že se každý rok musíte nechat přeočkovat, proto si nezapomeňte vždy včas zajít k lékaři.

  1. Škodí delší volno?

Přestože se to může zdát paradoxní, předvánoční čas a prázdniny mnoho lidí velmi stresují. Letos máme navíc kvůli pandemii za sebou celý stresový rok.  Zkuste se nad všeobecný shon a stres povznést a myslete hlavně na hezké chvíle strávené s rodinou. Zajděte společně na procházku nebo se uvolněte meditací. Uvidíte, že se vaše pleť zlepší.

Zanechat komentář