Při lupénce si bedlivě hlídejte srdce – Život s lupénkou
srdce, lupénka

Při lupénce si bedlivě hlídejte srdce

Lupénka provází životem tisíce Čechů a bez léčení může jejich život zkrátit. Její vliv se totiž neomezuje pouze na kůži.
Lupénka postihuje asi 2% Čechů, ale s těmi, kteří nepřijdou do ordinace, by byl počet mnohem vyšší. V naprosté většině jde o geneticky získanou formu nemoci. Děti, které se narodí rodiči postiženému lupénkou, mají přibližně 30% pravděpodobnost, že nemoc zdědí také. S ní však přicházejí další rizika.

Lupénka zvyšuje riziko infarktu
Ani dnes lékaři nevědí přesně, jak zrychlené dělení kožních buněk a jejich špatné dozrávání při lupénce probíhá. Shodují se však, že jde o onemocnění systémové s imunitním původem, které svým způsobem postihuje celý organismus.

Jedním z orgánů, které lupénka zasahuje, je srdce. Studie prokázaly, že u psoriatických pacientů existuje vyšší nebezpečí, že je postihne infarkt, než u lidí bez lupénky. Důvodem je skutečnost, že při lupénce se častěji objevují také záněty cév, které mohou vést až k infarktu myokardu, mozkové příhodě nebo ischemické chorobě dolních končetin.

Přehnaná imunitní reakce při lupénce
Jde o to, že stejné imunitní buňky, které se aktivují v kůži či postižených kloubech a způsobují tam zánět, se dál dostávají do krevního oběhu. Tam se ukládají v cévních stěnách, takže způsobují obdobné problémy jako ateroskleróza. Nahromaděné buňky se pak mohou proudem krve „utrhnout“ od stěny a ucpat některou z cév právě v srdci nebo v mozku.

Dalším vysvětlením zvýšeného počtu infarktů u psoriatiků může být i přítomnost látek aktivujících imunitní buňky přímo v srdci.

Důležitý je typ léčby
Pacienti s lupénkou by se proto měli vyhnout všem rizikovým faktorům, které riziko infarktu nebo mrtvice zvyšují. K nim patří zejména nadměrné pití alkoholu, kouření, stres, obezita, přejídání tučnými jídly a nedostatek pohybu.
Ovšem na pravděpodobnosti onemocněním kardiovaskulárními chorobami se podílí více faktorů – nejen to, zda člověk lupénku má, ale také zda a jak ji léčí. Přínosnější je užívat léky, které působí nejen na lokální kožní projevy, ale i na celý imunitní systém člověka.
Nejúspěšněji riziko onemocnění srdce u lupénky snižuje cílená biologická léčba. Ukázalo se totiž, že léky potlačující zánětlivou reakci imunitního systému (patří k nim infliximab a golimumab) snižuje riziko vzniku infarktu myokardu až o 75%!

Zanechat komentář