Nový způsob léčby lupénky – Život s lupénkou

Nový způsob léčby lupénky

Pacienti s lupénkou mají lepší vyhlídky: Po mnoha letech se objevil nový, průkopnický způsob léčby tohoto vyčerpávajícího chronického onemocnění. Po vědeckých studiích to potvrdily i klinické testy přímo na nemocných.

O co jde? Ústním podáním neživého mikrobu jediného kmene z těch mnoha desítek prospěšných mikroorganismů, které osidlují lidský zažívací trakt, dochází ke zmírnění systémového zánětu.

Imunita sídlí v břiše

Právě tento celkový a neviditelný zánět je příčinou lupénky jako autoimunitního onemocnění, které zasahuje nejen kůži, ale často také nehtová lůžka a postihuje i klouby. Navíc bývá často doprovázena řadou dalších systémových chorob, jako je obezita, cukrovka, vysoký tlak i další kardiovaskulární nemoci, záněty střev, deprese atd.

V našem těle se nachází 1014 mikrobů o celkové hmotnosti 1,5–2 kg, kteří žijí v zažívacím traktu a na povrchu kůže. Mikrobiom máme již při narození, ale v průběhu života se mění –  významně ho ovlivňují stravovací zvyklosti. Lidé, kteří jedí více živočišných bílkovin a více tuků, mají více bakterií Bacteroides, zatímco ti, kteří dávají přednost vlákninám, mají více bakterií Prevotella. Vztah mikrobiomu k celé řadě chorob byl již prokázán a ví se, že se od něj se odvíjí výkonnost imunitního systému.

Bez léků a bez chemie

Přípravek  EDP1815, vytvořený z jediného neživého kmene bakterie Prevotella histicola, izolovaného z tenkého střeva lidského dárce, prokázal silné imunomodulační účinky jak na imunitní buňky, tak na řadu tkání, včetně kůže, kloubů, střev a centrální nervové soustavy. Funguje tak, že bakteriemi v tenkém střevě, příznivě ovlivňuje sliznice s imunitními buňkami.

Význam tohoto průlomového objevu spočívá v tom, že může změnit způsob léčby pacientů prostřednictvím vlivu přirozených bioorganismů, které jsou vlastní našemu tělu a imunitnímu systému, a nikoliv pomocí léků nebo chemie.   

Podle autorů studie má tento přípravek trvalý efekt, takže má potenciál rozšířit terapeutické možnosti léčby a zřejmě změnit i současný standard péče.  

Přirozenou cestou

Inovativní terapie hledá věda zejména pro pacienty s mírným až středně závažným průběhem lupénky. Pro ty s těžkým průběhem bývá určena moderní biologická léčba, ale často se stane, že na ni pro její nákladnost nedosáhnou. Z účinku látky EDP1815 by tak mohli profitovat i oni.

V současné době probíhají obdobné studie v dalších zemích. Než se látka stane standardní terapií, mohou lupénkáři zkusit zvýšit obsah prospěšné Prevotelly v zažívacím traktu tím, že budou jíst více zeleniny, ovoce luštěnin a celozrnných výrobků. V těchto potravinách je obsažena potřebná vláknina.

Podle aktuálních doporučení by měl příjem vlákniny být kolem 30 gramů na den pro dospělého člověka. V České republice se však průměrná spotřeba vlákniny pohybuje jen ve výši 11,7 gramu na osobu za den. Lepší dodržování správného jídelníčku by se tak mělo projevit i na stavu lupénky.

Zanechat komentář