Mýty o lupénce: Čemu věřit a čemu nevěřit?

Procento populace postižené lupénkou neustále stoupá, což souvisí se současnými trendy životního stylu a se stresem. Toto onemocnění kůže postihuje v ČR téměř půl milionu lidí.   

Světová zdravotnická organizace (WHO) lupénku oficiálně kvalifikovala jako „závažnou nemoc“.  Způsobuje totiž pacientům značnou psychosociální zátěž, protože je občas staví na okraj společnosti. Možná jste se i vy setkali s různými mýty o lupénce. Je načase je vysvětlit.

Důležitá je psychika

„Je třeba zdůrazňovat, aby lidé věděli, že lupénka není infekční onemocnění, nemohu se jím tedy nakazit. Je důležité pomáhat zvládat psychickou stránku této choroby,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc, předsedkyně České dermatologické společnosti, a dodává: „Procento postižené populace stoupá. U nás to jsou přibližně 3-4% lidí.“

Lupénka se léčit dá

Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému. „Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvedla MUDr. Anna Jiráková,Ph.D., lékařka dermatovenerologické kliniky 2.LF.UK Nemocnice na Bulovce.

Hrozí i deprese

„Zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání,“ říká Aleš Cafourek, specialista na lupénku.

„Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě. Osobně proto považuji za nezbytné, aby se šířila osvěta o této chorobě,“ dodává.

Základní zásady péče o kůži

Nejčastějším způsobem léčby lupénky neboli psoriázy jsou kortikoidové masti. Kortikosteroidy mohou mít řadu vedlejších účinků. U dětí mohou způsobovat zpomalení růstu a u dospělých zvyšují krevní tlak. Nevhodné jsou pro těhotné ženy. Při dlouhodobém lokálním aplikování na stejné místo způsobuje navíc ztenčení kůže. Pro úspěšný boj proti lupénce je dobré dodržovat několik zásad.

  1. Psychická pohoda

Psychika hraje v životě psoriatika velmi důležitou roli. „Někteří lidé se vás štítí, protože neví, že nemoc není nakažlivá. Vyhýbají se vám, nechtějí se vás dotýkat a vy se pak stydíte nosit krátké rukávy, chodit do bazénu. Přitom se jedná o takzvanou psychosomatickou chorobu, tudíž čím více jste nervózní a ve stresu, tím jsou její příznaky horší,“ říká Aleš M., pacient trpící lupénkou. Proto je důležité především během chladných dní se udržovat v psychické rovnováze a pohodě.

  1. Pohyb

Myslete na pohyb, který tělu přinese potřebné zdravé prokrvení a psychickou pohodu. Prvním krokem je každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu. Věřte, že váš obranný systém bude mnohem lépe fungovat.

  1. Imunita

Pro lupenkáře je imunita klíčová, proto je vhodné ji maximálně posilovat. Pravidelná dávka vitamínů zvyšuje šanci, že vaše citlivá pokožka zůstane v přijatelné kondici. Kromě pravidelného přísunu vitamínů byste neměli zapomenout i na otužování. „Na lupénku se neumírá, ale může zkrátit život přidruženými nemocemi, podle některých studií až o 4 roky,“ připomíná prof. Hercogová.

  1. Jídelníček

Pestrá a vyvážená strava je základem zdraví. Při dermatologických obtížích je třeba dodávat tělu antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny. Je vhodné vyvarovat se uzenin a pšenice, dále citrusů, kečupů, čokolád a barviv v potravinách.

  1. Detoxikace

Pro zklidnění podrážděné pokožky je nutné detoxikovat celé tělo a regenerovat i jaterní buňky. „Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku.”, radí fytoložka Venuše Studničková. Pro vyčištění organismu jsou ideální i očistné čajové směsi na odkyselení.

  1. Spánek

Pravidelný spánek pomáhá regenerovat celé tělo, nejen namáhanou pleť, a proto je důležité především v mrazivých dnech dbát na dostatek spánku.

  1. Dostatek čisté vody

Při dermatologických potížích je třeba dostatečně pít, nejlépe každou hodinu dvě deci vody, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná. Správný pitný režim je nutný i kvůli podpoře kloubů a vazů, které lupénka rovněž ohrožuje.

  1. Alkohol, káva a cigarety

Pro udržení kožních problémů v klidové fázi je vhodné vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách vysušuje pokožku a zvyšuje tak šanci výskytu lupénky.

  1. Úklid a větrání

Vlhké počasí přeje roztočům a různým alergenům, plísním a prachovým částicím, které pokožku pacientů s lupénkou dále dráždí. Bojem proti nim je efektivní úklid a časté větrání.

  1. Kosmetika, byliny

Pečujte o kůži s projevy psoriázy kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin. Osvědčuje se konopná mast nebo australská trojkombinace Dr.Michaels.

Zanechat komentář Zrušit odpověď na komentář

Exit mobile version