Lupénku léčí posílení imunity těla – Život s lupénkou

Lupénku léčí posílení imunity těla

Lupénka není jen onemocněním kůže. Úzce souvisí s imunitním systémem, který napadá vlastní organismus: v tomto případě kožní buňky. Každý problém, který oslabí obranyschopnost se pak projeví i zesílením projevů lupénky. A naopak posílení imunity většinou vylepší i stav kůže.

Všechno, co vychýlí imunitu z rovnováhy – třeba jen obyčejná chřipka –  může projevy psoriázy rychle zhoršit. Se závažnějším průběhem lupénky, který je charakteristický vznikem kapkovitých puchýřků na břiše, zádech, pažích a nohách, souvisejí hlavně streptokokové infekce, například angíny a záněty středního ucha.

Jak při lupénce vylepšit imunitu?

Začít můžete osvědčeným „medvědím“ způsobem: dostatkem spánku, Právě během něj probíhají důležité procesy, které ozdravují a regenerují organismus a posilují jej. Navíc vliv odpočinku omezuje působení stresu, který u lupénky patří k nejčastějším spouštěčům.

Imunitu pošlete do posilovny také dalšími opatřeními v rámci zdravého životního stylu:  správně vyváženou stravou, dostatkem vitamínů, pravidelným pohybem a také otužováním, na které přísahali už naši dědečkové a babičky.

Čím ještě pomůžeme obranyschopnosti těla?¨

  • udržujte se v kondici pravidelným pohybem
  • pobytem  na čerstvém vzduchu
  • dbejte na dodržování pitného režimu, nejlepší je čistá voda, která nejlépe pomáhá vyplavovat toxiny z těla
  • jezte zdravě: nezapomeňte na potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina) a vitaminu B (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice aj.). Dále se doporučuje jíst více potravin s obsahem železa (rozinky, játra, špenát aj.), vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. Speciálně pacientům s lupénkou prospívají ryby (nebo aspoň rybí tuk)  kvůli obsahu omega 3 a omega 6 mastných kyselin , které vylepšují stav pokožky s projevy psoriázy

Které vitamíny psoritatikům prospějí ?

Ani nemusíme kupovat průmyslově vyráběné vitaminy, spíš bychom měli vsadit na zvýšený přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud už chcete sáhnout po vitamínech v podobě doplňků stravy, vsaďte na „béčka“ – B1, B2, B5, B6 a kyselinu listovou, jíž máme obecně nedostatek. V potravinách jsou hlavním zdrojem  vitamínů skupiny B kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a ryby. Kyselinu listovou pak ve zvýšené míře obsahuje – jak už napovídá název – listová zelenina, například špenát, brokolice, chřest či růžičková kapusta.

S vylepšením imunity dále pomůže vitamín A, který není dobrý pouze pro oči. Zvyšuje také odolnost těla vůči infekcím. Najdeme ho v rybím tuku, játrech, mrkvi, zelené a žluté zelenině (špenát, kapusta, petrželová nať, kedlubna, zelí, brokolice, kukuřice, dýně, paprika). Poskytne nám ho také máslo, vaječný žloutek i mléko, ale to nemusí každému vyhovovat.

Králové vitamínů

Odborníci také stále víc oceňují vitamín D, jehož účinek zřejmě dokáže ochránit i před zhoubným bujením. Získáváme ho ze slunce, ale v zimě musíme přidat játra, vejce a mléko. Zásadní pro správnou funkci imunitního systému je staré dobré „céčko“. Zlepšuje obranu vůči infekčním činitelům a slouží tak i jako prevence. Kromě citrusů, které nemusí být z důvodů dlouhého skladování tak účinné, jak bychom čekali, se pro vysoký obsah vitamínu C vyplatí jablka. Na kysané zelí, které se jinak často doporučuje, bychom si však měli dát pozor – může dráždit.

Imunita sídlí v břiše

Pro zdravé fungování organismu je klíčová správná funkce střev. Právě tam se nacházejí prospěšné probiotické bakterie. Pomáhají ničit a držet pod kontrolou jiné škodlivé mikroorganismy. Správnou obnovu bakteriální mikroflóry podpoří probiotika, která stimulují přirozenou obranyschopnost organismu včetně pokožky. Proto bychom měli pravidelně konzumovat potraviny s jejich obsahem, a to především v období, kdy řádí chřipka, a také při užívání antibiotik, která dokáží rovnováhu střevní mikroflóry snadno rozhodit  Probiotika jsou nejvíce obsažená v mléčných výrobcích jako kefír a jogurt, nebo se dají koupit přímo v lékárně ve formě potravinových doplňků.

Zanechat komentář