Lupénka se dá léčit extrémním chladem – Život s lupénkou

Lupénka se dá léčit extrémním chladem

Jednou z mála známých metod, jak léčit projevy lupénky, je mráz. A to pořádný, jaký dosahuje až mínus 170 stupňů. 

Ledování, studené zábaly a vůbec vystavení nízkým teplotám se užívalo v medicíně odedávna. Moderní doba umožnila efektivnější metodu – terapii extrémním chladem neboli kryoterapii. Aplikuje se  buď na celé tělo (nejčastěji v kryokomorách), nebo lokálně, kdy se pomocí přístroje vystaví postižené místo proudu vzduchu nebo plynu o mimořádně nízké teplotě.

Lupénku „zažene“ mráz

V případě lupénky se využívá jak při její kožní formě, tak i při psoritické artritidě, která postihuje klouby. Úspěšnost léčení spočívá v povzbuzení imunitního systému, který se pak snáze vypořádá se zánětem, který tuto nemoc provází. Zchlazení způsobí zúžení cév a omezí na krátkou chvíli přísun krve, ale už po 15 minutách od ukončení zákroku dochází k rychlému rozšíření cév a přítok krve se naopak zrychlí. Tak vzniká dlouhodobé aktivní překrvení, které podporuje hojení tkání.

Chlad má totiž příznivé účinky při mnoha problémech a ovlivňuje  různou intenzitou v podstatě celý  organismus. Vyvolají se jím výrazné biochemické, hormonální a  především imunologické reakce. Zrychlí se metabolismus tkání i  odbourávání  toxinů. Vyplavují se endorfiny, což posílí  celkovou obranyschopnost našeho těla.

Ošetření při lupénce musí být časté

Chlad také zpomaluje metabolismus buněk, takže se netvoří látky, poškozující tkáně. Kryoterapie má schopnost opravit chybnou reakci lymfocytů.

V neposlední řadě vyvolá chlad také účinnou lymfodrenáž, kdy se pomocí lymfy odplavují toxiny z postižených míst. Při  opakování terapie se díky stimulaci lymfy také zřejmě snižuje alergická  pohotovost organizmu a výrazně se zlepšuje hojení  lupénky, ale i ekzémů a astmatu. Potřeba bývá zhruba 10 aplikací, léčebný efekt se dostaví nejčastěji při osmé, z nichž každá trvá pouhé dvě až tři minuty. Optimální kůra pak chce 15 až  20 opakování,  pokud možno každý den dvakrát.

S lupénkou do posilovny

Kryoterapie je zároveň výraznou pomocnou léčebnou metodou při zmírňování bolesti a zmenšování otoků  Proto bývá kromě rehabilitačních oddělení často také součástí posiloven a fitcenter, kde pomáhá s odstraňováním namožení či natržení svalů či šlach a dalších zranění. Na ošetření přístrojem Kriopol se můžete objednat na telefonním čísle 777 212 366 do Olympia Fitness Opatov nebo T&M Olympia Fitness v Praze. V posilovně tak můžete proti lupénce zabojovat hned dvakrát – chladem i pohybem, který rovněž prokazatelně pomáhá.

Zanechat komentář