Lupénka: Pojedete k moři?

lupénka, moře

V letních měsících se obvykle stav pokožky s lupénkou zlepšuje. Ještě výraznější toto zlepšení bývá, pokud si dopřeje pobyt u moře. Chce to jen dodržet některé zásady.

Slunce v kombinaci s mořem většinou lupénku zlepší. Způsobuje to tvorba vitamínu D, který psoriatické pokožce velmi prospívá. Mírné slunění u většiny pacientů tlumí zánět, který je vlastně příčinou nemoci. Ujistěte se však, zda netrpíte fotosenzitivní psoriázou. Jde to vzácné onemocnění, které postihuje necelých šest procent pacientů lupénkou, při němž se příznaky lupénky zhoršují právě při vystavení slunečním paprskům.
Chce to aspoň tři týdny
I když slunce není plnohodnotnou náhradou lékařské fototerapie, mnoha lidem s lupénkou pomáhá. Zklidňující účinky na pokožku s lupénkou má i slaná mořská voda. Umožňuje rehydrataci suchých šupinatých ložisek na kůži a zřejmě také zlepšuje průnik UV záření do postižené míst. Tradičně se doporučuje pobyt u Mrtvého moře, ale podobnou službu vám poskytnou i finančně méně náročné destinace, třeba osvědčený Jadran.
Tím spíš, že dermatologové doporučují k co nejvyššímu terapeutickému účinku alespoň třítýdenní pobyt. Nemoc se často první týden zhoršuje, ve druhém týdnu se vrací do stavu při příjezdu a teprve od třetího týdne se projevuje zlepšování. Efekt však často přetrvá několik měsíců.
Na co si dát pozor?
Slunění a koupání pokožku zároveň značně dehydratují. Proto ani při pobytech u moře nesmíme zapomínat na základní zásady péče o kůži s lupénkou: promazávat a hydratovat. Pozor si dávejte zejména na dva známé vysoušeče – chlór a klimatizaci. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim. A když vyjdete z vody, nezapomeňte se zbavit soli, která může kůži dráždit.
V prvních dnech se vyplatí střídat koupání a opalování s pobytem ve stínu. I v případě slunění platí všeho s mírou. Vyhýbejte se slunci mezi polednem a přibližně třetí hodinou odpoledne. Především se opalujte tak, abyste se nespálili. Příliš dlouhé vystavení kůže sluníčku naopak lupénku vyprovokuje ke zhoršení zánětlivých projevů.
Jaký krém vybrat?
Abyste předešli spálení, je třeba používat kvalitní opalovací krém. Lékaři doporučují přípravky s obsahem zinku nebo oxidu titaničitého. Je nutné namazat se alespoň 30 minut před prvním sluněním a poté dle potřeby, ale nejméně každé dvě hodiny nebo po každém koupání. Ochranný faktor by měl mít SPF nejméně 30 a chránit by měl proti UVA i UVB záření.
I když vyberte takový krém či mléko, které kůži nedráždí a neobsahuje mnoho chemických látek, syntetický parfém, barviva ani konzervační látky, přesto je aplikujeme pouze tam, kde nejsou ložiska lupénky patrná. Tyto výrobky však nikdy nenatírejte na zarudlá a vysušená místa. Běžná opalovací kosmetika na lupénku zcela jistě nepatří, taková pokožka vyžaduje speciální péči.

2 komentáře

Zanechat komentář Zrušit odpověď na komentář

Exit mobile version