Lupénka: Nehty jako důležitý signál – Život s lupénkou

Lupénka: Nehty jako důležitý signál

Stav nehtů je jedním z hlavních faktorů, který lékařům pomáhá přesně stanovit, zda kožní potíže pacienta jsou lupénka nebo jiná nemoc, například ekzém. Pouze pět procent lupénkářů na nehtech žádné projevy nemá.
Určité postižení nehtů se zato projevuje u téměř 60 procent nemocných lupénkou, většinou až po čtyřicítce, častější bývá u mužů než u žen. U těch, kdo trpí psoriatickou artritidou, jde až o 86 procent pacientů. Jak se tedy lupénky na nehtech projevuje?

Změny při lupénce vyvolá i malé poranění
Typické je dolíčkování, takže se v nehtové ploténce objevují prohlubeniny, a pod nehty se hromadí se odloupaná kůže. Někdy se tvoří příčné drážky. Obvyklou formou projevů je také třepení nebo drobení nehtů, ale zároveň mohou být nehty ztluštělé.
Často při lupénce také dochází k odbarvení povrchu nehtu, vzácněji lze na něm pozorovat nahnědlé skvrny, připomínající kapky oleje. Někdy jsou nehtové ploténky žluté, nazelenalé nebo přímo hnědé. Může také dojít ke zbytnění nehtového lůžka, které se pak lžičkovitě ohýbá nahoru, a výjimkou nebývá ani to, že se nehty odlučují od svého lůžka. To všechno vede k narušení funkce nehtu, jíž je ochrana a zpevnění citlivých konečků prstů.
Projevy lupénky na nehtech mohou být vyvolány i zcela minimálním traumatem, například při manikúře nebo nošením nevhodné obuvi.

Zátěž i pro psychiku
Faktem nejen je, že postižení nehtů při lupénce předznamenává vážnější průběh onemocnění, ale představuje i větší zátěž pro psychiku pacienta. Nehty na rukou jsou totiž viditelné takřka na první pohled a na rozdíl od jiných částí těla se nedají nijak maskovat. Nemocný mívá pocit, že se všechny pohledy okolí soustředí na jeho prsty a snaží se ruce neustále schovávat. Pravda je, že reakce okolí někdy bývají traumatizující. To způsobuje stres, který zase zhoršuje celkový stav lupénky, takže se nemocný ocitá v začarovaném kruhu.
Neléčená psoriáza nehtů tak může vést k závažným zdravotním i společenským důsledkům. O nehty postižené psoriázou je proto třeba se pečlivě starat. Už proto, že jsou velmi náchylné k infekci, která se z nich může šířit do měkkých tkání a způsobit další nepříjemné problémy.

Léčba lupénky chce trpělivost
Při léčbě lupénky nehtů se používají především lokální přípravky (protizánětlivé a/nebo hydratační masti a krémy), někdy v kombinaci s fototerapii. Chce to však trpělivost – než odroste celá postižená část nehtu, trvá to celý rok.
Lokální terapie by se také měla propojit se správnou kosmetickou péčí. K mytí se doporučuje pouze vlažná vodě a následné šetrné sušení pouze přikládáním čistého ručníku, žádné tření!
Důležité je udržovat nehty krátce zastřižené a zabroušené, jemně opilované a chraňte je vrstvou bezbarvého laku. Ideální je, provádí-li manikúru odborník zvyklý potýkat se s psoriatickými nehty, jelikož péče o ně má určitá specifika. Pacient by si rovněž měl nehty chránit před znečištěním a mechanickém postižením, aby se předešlo zanesení infekce. Používání ochranných rukavic při práci či kontaktu s vodou je základním pravidlem. Rukavice noste i jako ochranu před povětrnostními vlivy a suchým studeným vzduchem – v zimě kůže snadno vysychá, což vede ke zhoršení lézí lupénky.

Zanechat komentář