Přírodní prostředky a bylinky jsou obvykle skvělé, ale dermatologové varují, že citlivé kůži mohou uškodit. U podrážděné kůže s lupénkou to platí dvojnásob.
Například takový heřmánek, hojně využívaný pro své protizánětlivé účinky – a lupénka zánětlivou reakcí je. Jenže ve výluhu jsou obsažena drobná vlákna, která přecitlivělou pokožku ještě víc dráždí. To však neznamená, že by na lupénku žádná bylina nebyla. Jen je třeba mít na paměti, že u lupénky nestačí jen léčit kožní projevy.
Lupénku je lepší léčit vnitřně
Lupénka je zánětlivé onemocnění, které je sice nejzřetelnější na kůži, postihuje ale i další části těla. Souvisí především s vnitřním prostředím v organismu. Proto se při klasické léčbě této nemoci osvědčuje především celkový přístup v podobě užívání tablet nebo aplikace injekcí či infuzí. Nejmodernější m způsobem je biologická léčba, která ovlivňuje především imunitní systém, jehož porucha za rozvojem projevů lupénky ve skutečnosti stojí.
S působením bylin je to podobné. Proto pokud chcete podpořit terapii lupénky, předepsanou vaším dermatologem, pomocí přírodních prostředků, sáhněte spíš po čajích k vnitřnímu užití, než po prostředcích účinkujících zevně.
Celkově lze shrnout, že léčba vlastně chronickou lupénku samotnou nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky. Proto musí být dlouhodobá a nikdy se nesmí zanedbat ani lokální péče v podobě pravidelného promazávání a zvlhčování pokožky osvědčenými prostředky.
Na lupénku očistou
Byliny, které při lupénce k pití doporučují, jsou především ostropestřec, pýr, bříza, jalovec, rozmarýna nebo exotická gotu kola. Jejich účinek se zaměřuje především na očistu vnitřního prostředí v těle.
A tady jsou tipy na některé z doporučovaných čajů pro pitnou kúru:
• Smíchejte 25 g zemědýmu lékařského a 25 g natě a listu kopřivy dvoudomé: 3 čajové lžičky směsi přelijte 0,5 1 vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
• Připravte směs 100 g kořene kopřivy dvoudomé, 50 g natě benediktu lékařského a 50 g květu černého bezu: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, půl hodiny vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně nalačno. Neslaďte!
• Připravte směs stejných dílů listu kopřivy dvoudomé, květu měsíčku lékařského, natě kozí brady luční, natě vlaštovičníku většího, natě rozrazilu lékařského: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
• Namichejte si směs podle proslulé bylinkářky Marie Treben:20 g zemědýmu, 40 g tužebníku jilmového, 10 g dubové kůry, 20 g oplodí ořechu, 50 g kopřivy, 30 g vrbové kůry, 30 g měsíčku, 30 g rozrazilu, 30 g vlaštovičníku a 20 g řebříčku. Po tříminutvém vyluhování slijte a denně vypijte aspoň litr a půl.
K pitným čajovým kúrám se doporučují koupele – například s olivovým olejem nebo vinným octem. Mnozí pacienti i odborníci na přírodní léčbu doporučují také obklady nebo koupele z hodně osolené vody.