Pouze pět procent lupénkářů nemá na nehtech žádné projevy nemoci. Přitom postižení nehtů při nejen předznamenává vážnější průběh onemocnění, ale představuje i větší zátěž pro psychiku. Nehty zejména na rukou jsou totiž viditelné takřka na první pohled a na rozdíl od jiných částí těla se nedají úplně zamaskovat.
„Lupénka je nejenom nemoc kůže, může postihnout i nehtové ploténky. Při pokročilém postižení dochází až k deformaci nehtů, kdy se už jedná nejenom o kosmetický problém, ale vadí v běžném životě,“ potvrzuje vážnost těchto projevů MUDr. Naděžda Vojáčková, dermatoložka, Laserové centrum Anděl v Praze. Neléčená psoriáza nehtů tak může vést k nepříjemným zdravotním i společenským důsledkům.
Nápor na psychiku
Pacient často má pocit, že se všechny pohledy okolí soustředí na jeho prsty a snaží se ruce neustále schovávat. Pravda je, že reakce okolí někdy bývají traumatizující. To způsobuje stres, který zase zhoršuje celkový stav lupénky, takže se nemocný ocitá v začarovaném kruhu.
„Léčba lupénkových nehtů je velmi svízelná, lokální prostředky nevedou ke zlepšení stavu nehtů, většinou se stav nehtů zlepší až při léčbě celkové,“ upozorňuje doktorka Vojáčková.
Přesto je dobré zároveň používat i prostředky pro lokální terapii (protizánětlivé a hydratační masti či krémy spolu s fototerapií). Propojit by se také měla s vhodnou kosmetickou péčí. O nehty postižené psoriázou je třeba se pečlivě starat, protože jsou velmi náchylné k infekci, která se z nich může šířit do měkkých tkání a způsobit další nepříjemné problémy. Projevy lupénky na nehtech mohou být vyvolány i zcela minimálním traumatem, například při manikúře nebo nošením nevhodné obuvi.
Jaké laky vybrat?
Uvažujete o lakování? Odborníci se shodují, že lakování nehtům nepomůže, ale ani neuškodí. Nejvíc se osvědčuje bezbarvý, ale svůj účel splní i v barvě podle vašeho vkusu. Jen pozor, aby příliš výrazný odstán naopak nepřitahoval pozornost k nedokonalostem.
Vrstva laku však obvykle usnadní život – něco přece jen zakryje, což pomůže psychickému stavu, a navíc povrch uhladí a zpevní, čímž zabrání zatrhávání a drolení. Jiné formy péče (gelové, akrylové, shellac) se nedoporučují.
Manikúru i pedikúru by měl ideálně provádět odborník, který má s psoriatickými nehty zkušenost. Už proto, aby vás neodmítli ošetřit. I když informovanost lidí o lupénce vzrůstá, přesto bývá někdy zaměňována s plísní, která je vysoce nakažlivá.
Volte osvědčený kosmetický salón s dobrými referencemi, abyste měli jistotu, že zde pečlivě dodržují hygienu, a před i po každém zákazníkovi všechno důkladně vydezinfikují.
Zásady péče o nehty s lupénkou
- Krátké nehty jsou vždy lepší než dlouhé
- Udržujte je rovně zastřižené a zabroušené, jemně opilované a chraňte je vrstvou bezbarvého laku
- V případě podezření na infekci lakování vynechejte
- Buďte opatrní – každé poranění může projevy lupénky zhoršit.
- Chce to trpělivost – než odroste celá postižená část nehtu, může to trvat i celý rok
O své nehty se dobře starejte i v běžném domácím provozu. Dávejte si pozor na delší máčení ve vodě – to při lupénce škodí. Používání ochranných rukavic při práci či kontaktu s vodou je základním pravidlem. Rukavice noste i jako ochranu před povětrnostními vlivy a suchým vzduchem – kůže pak snadno vysychá, což vede ke zhoršení lézí lupénky. Vždy dbejte na následnou důkladnou hydrataci krémem.