Jak zahojit ranku na kůži s lupénkou? – Život s lupénkou

Jak zahojit ranku na kůži s lupénkou?

Drobná poranění: odřeniny, puchýře, podlitiny, spálení a podobně. Obvykle s nimi moc nenaděláme: stačí vyčistit, zalepit a je to. Ale co když se jedná o kůži s lupénkou?

Ani tak ale není třeba hledat nějak zvláštní postupy. Přesto je lepší trocha opatrnosti. Například při ošetření ranky dezinfekcí je třeba se vyhnout přípravkům, obsahujícím alkohol a jiné podobné účinné látky. Mohly by uškodit, protože vysušují kůži, což by psoriatikům mohlo zhoršit stav.

S lupénkou při sportu hodně opatrně
Při péči o poranění je u lupénkářů potřeba především dbát na to, aby nedocházelo k dráždění kožního okolí. A to ani obvazem nebo náplastí. Lupénkáři tak i v případě menších poranění s výhodou využijí přípravky pro mokré hojení, které se dají běžně koupit v lékárně.
Vždy je třeba mít na paměti, že každý kožní defekt může zhoršit projevy lupénky. Často se dokonce stává, že prvnímu výsevu nemoci předchází právě poranění pokožky. Pokud k poranění došlo na nepostižené oblasti kůže, může tam vzniknout nové ložisko – odborně se tomu říká Köbnerův fenomén. O důvod více, by pacienti s lupénkou byli dvojnásob opatrní a rankám se vyhnuli: odřeninám z bot, otlakům, rozškrábanému kousnutí od hmyzu – tomu všemu se dá zabránit opatrností a vědomým ovládnutím.

Proč se kůže s lupénkou nehojí?
S lupénkou bývá ostatně obecně spojeno zdlouhavé léčení a pomalé hojení kožních defektů. Přitom viníkem není nemoc sama, spíš jde o vliv některých léků ze skupiny imunosupresiv. Kortikosteoridy také způsobují, že je kůže tenčí a choulostivější.
U lupénky těžko hledat výhody, ale nějaké tu přece jenom jsou: například snížená pravděpodobnost infekce. Bakterie k postiženým místům nepřilnou – kožní buňky se odlučují příliš rychle. Proto je u psoriatiků nižší riziko některých kožních infekcí, především právě bakteriálních.

Co urychlí hojení při lupénce?
Určitě pomohou potraviny s obsahem zinku, který j pro regeneraci tkání včetně hojení ran nezbytný. Nalezneme jej v v červeném masu, mléčných výrobcích, ořeších nebo obilovinách. Skvělá jsou také dýňová semínka. Zinek je důležitý pro tvorbu DNA, kolagenu a bílkovin a pro správnou funkci imunitního systému. Všechny zmíněné procesy se zúčastňují regenerace tkání, a tudíž i správného hojení ran.
Kromě dýně při hojení ranek na kůži prokazatelně u lupénky pomáhají tyto alternativní přírodní prostředky: bromelin (nalezenem ho v ananasu), med, propolis, arnika, vitamin C, bioflavonoidy, heřmánek, gel z Aloe vera, výtažek z hroznových semínek, kurkuma, měsíček, sladkovodní řasa Chlorella, levandulový olej a pupečník asijský (gotu kola). Tyto produkty podle vědeckých studií podporovaly hojení ran, zmírňovaly otok a vykazovaly protizánětlivé účinky.

Zanechat komentář