Hygiena při lupénce: Jak na ni, aby neškodila – Život s lupénkou

Hygiena při lupénce: Jak na ni, aby neškodila

Lupénka nemá žádnou souvislost s nedostatkem hygieny. To je jeden z častých mýtů. Faktem ovšem je, že nevhodná hygiena může její projevy dost zhoršit. 
Například běžná mýdla, šampóny, sprchové gely apod. mají vyšší pH, takže působí zásaditě a pokožku vysušují. Problematické může být také používání klasické kosmetiky. Bývá plná chemických přísad a parfemací, což vede ke dráždění kůže.

U lupénky pozor na vliv chemie
S výběrem správných hygienických prostředků poradí dermatolog, ale hlavní zásady jsou jasné: hledejte v regálech (nebo na internetu) ty, které mají neutrální pH blízké přirozeným hodnotám kůže (max. hodnota 7, ale i nižší – trocha kyselosti je pro zánět, jakým lupénka vlastně je, vlastně prospěšná).
Osvědčují se speciální mýdla s obsahem látek z Mrtvého moře jako je například Bahenní mýdlo nebo Mýdlo bohaté na minerály MINUS 417, případně s obsahem mořských řas, nebo různé olejové a léčebné koupele. Používejte rovněž speciální šampóny, například dehtové nebo s obsahem zinku či kyseliny salicylové, i další speciální vlasovou péči.
Produkty by také měly být pokud možno přírodní, aby nevyvolávaly alergické reakce a kůži s lupénkou nevysušovaly. Což platí i pro prací prostředky, aviváže a vůbec veškeré drogistické zboží, které doma používáme.

Když škodí i voda
Někdy se však problémem pro kůži s lupénkou může stát už jen samotná voda pro obsah chlóru, který bývá v některých oblastech obzvlášť vysoký.
Pomoci pak může mytí alespoň postižených částí slanou vodou nebo vodou termální. Pořídit se dá rovněž sprchový filtr, který odstraňuje chlór a další škodliviny. Dermatologové ho doporučují dětem i dospělým, protože dokáže zamezit svědění a vysoušení pokožky po sprchování nebo koupeli zejména při lupénce a ekzému, a snižuje také vytváření šupinek a lupů. Jeho kapacita je minimálně 30 000 litrů, což vystačí čtyřčlenné rodině na déle než rok používání.
Pravidelná péče o pokožku a její čistotu je však nezbytná, i když koupat se není třeba denně. Rozhodně však nepoužívejte pěny do koupele, příliš teplou vodu ani tření žínkou či houbou.

Myjte se slanou vodou
Velkou pozornost je třeba věnovat místům, kde dochází k zapaření kůže – například v podpaží, pod prsy a v tříslech. Tyto oblasti jsou zvlášť náchylné ke vzplanutí nových ložisek psoriázy. Zejména zde se tak osvědčuje zmíněná slaná voda a následné důkladné osušení. Ale pozor, ne třením, spíš jen jemným přikládáním.
Následným ošetřením speciálními přípravky kůži zacelíte a zmírníte tak dopady olupování i nepříjemnému svědění. Tělo musí být dostatečně promaštěné a hydratované pečlivě vybranými výrobky, ideálně opět s přidaným obsahem léčivých látek.

Čeho se při lupénce vyvarovat dál? 
Nikdy nenechte pokožku vyschnout a popraskat. Nezapomeňte, že k tomu může přispívat i nesprávná vlhkost vzduchu v prostředí, kde pobýváte. Z tohoto důvodu může škodit i klimatizace.
Problematické se může stát i holení. Psoriáza někdy postihuje i oblast růstu vousů, kde by opakované tahy břitem vedly ke dráždění. Proto se doporučuje holicí strojek.
Nikdy násilím nestrhávejte šupící se kůži. Chraňte se před přílišným slunečním zářením a pamatujte na dostatečný příjem tekutin. Aby mohly kožní buňky dobře fungovat, je třeba vypít denně minimálně dva litry tekutin.

Zanechat komentář