Čím zmírnit svědění u lupénky? – Život s lupénkou

Čím zmírnit svědění u lupénky?

Jedním z průvodních projevů onemocnění lupénkou bohužel je, že nemocná kůže svrbí. Někdy jde o tak silné dráždění, že postiženého nutí škrábat se až do krve.

Z rozsáhlé studie z roku 2004 vyplynulo, že většina pacientů, hospitalizovaných s lupénkou, ze všech průvodních jevů onemocnění stěžovala především na svědění. Čím déle trvá, tím víc omezuje kvalitu života: vede k neklidu, narušuje spánek, osobní život a schopnost soustředění.

Psoriáza znamená svědění
Latinské pojmenování lupénky – psoriasis – je odvozeno z řeckého slova „psora“, které znamená „odlupování, svědění“. Překonat tento neodbytný pocit bývá obtížné, zejména u dětí.
I když škrábání může přinést dočasnou úlevu, ve skutečnosti ještě víc rozdráždí zánět a v postižených oblastech kůže se mohou dokonce vytvořit léze. Škrábání a následné vytvoření otevřených ranek otvírá také bránu pro vstup infekce.
Ostatně jedním ze spouštěcích mechanismů výsevu lupénky bývá právě poranění nebo mechanické dráždění kůže. Dalším z nich bývají také infekce, ať už virového nebo bakteriálního původu, které aktivují imunitní systém. Následnou migrací bílých krvinek do podkoží vzniká zánětlivý proces, při němž se zrychluje obměna kožních buněk až čtyřnásobně než je tomu u zdravé pokožky. Rizikovým faktorem je však především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.

Lupénka se může aktivovat také za stresu nebo při hormonálních změnách, jako je puberta, těhotenství, přechod, nebo hormonální poruchy.

Škrábání může lupénku zhoršit
Poškození, vyvolané škrábáním, tak dále zhoršuje stav nemocné pokožky. Nebo přinejmenším brání jejímu hojení. Chcete-li tedy zmírnit příznaky, je nanejvýš důležité snížit intenzitu podráždění, které nutí ke škrábání.
Prvním zlatým pravidlem je důkladné a pravidelné promašťování. Každá suchá pokožka tak trochu svědí, natož u lupénky. Proto je důležitá každodenní lokální péče pomocí krémů, olejů a mastí, osvědčila se i obyčejná vazelína. Od svědění ulevují také topické (lokální) kortikoidy. Antihistaminika, přerušují dráhy vedoucí ke svědění a mohou mít sedativní účinek, který může pomoci k celkovému zklidnění při těchto obtížích.

Rychlá úleva od svědění při lupénce
Nejjednodušším řešením pro rychlou úlevu jsou ledové obklady. Tlumí podrážděné nervy v okolí a ochlazují zánětem postiženou oblast. Osvědčil se rovněž kapsaicin, což je výtažek z pálivých paprik. Ve formě krému nebo tinktury prokazatelně pomáhá při svědění. V nejhorších případech úporného svědění lze použít také lokální anestetika, která znecitliví pokožku na mnoho hodin.

Především je však třeba říct, že se správnou léčbou se zároveň se zlepšením vzhledu pokožky dostaví obvykle i úleva od nepříjemného svědění.

Zanechat komentář