S lupénkou do školky či školy: Bez spolupráce se neobejdete – Život s lupénkou

S lupénkou do školky či školy: Bez spolupráce se neobejdete

Až zacinká školní zvonek, dětem začnou povinnosti. Letos jdou povinně do školy, i když „jenom“ do té mateřské, poprvé už pětileté děti. Nástup do dětského kolektivu může být složitý, zvlášť když dítě třeba není „jako ti druzí“. 


Lupénka u dětí zasahuje celou rodinu – v prvních letech života je pochopitelně péče především v rukou rodičů. Když pak mají svého potomka ztratit z očí na významnou část dne, samozřejmě je to naplňuje obavami, jak si sám poradí.

Pomoc, která nic nestojí
I když na aplikaci léčivých přípravků jistě dohlédnou především rodiče doma, přesto zůstává mnoho otazníků. Mnoho z nich pomůže řešit otevřený rozhovor a spolupráce s pedagogy. Chronická kožní onemocnění, mezi která se řadí ekzémy a lupénka, postihují v České republice 20% dětí. Někdy je jejich zdravotní stav tak vážný, že je třeba zajistit speciální péči nejen doma, ale i ve škole, kde děti tráví největší část dne. Pravidelná a důsledná péče o pokožku je základem léčby, která může malým pacientům ulevit od permanentní bolesti a svědění pokožky, jež mohou způsobovat poruchy pozornosti, ospalost a ztrátu koncentrace.

Pozor na radiátory a barvy
Učitel by měl v první řadě o nemoci těch dětí vědět, aby s tím mohl počítat a vyjít jim vstříc. Malý pacient s lupénkou by například neměl v zimě sedět u radiátorů, které mohou ještě víc vysušovat kůži. Také by měl mít možnost se po sportovních aktivitách osprchovat, protože pot nepříjemné svědění mnohonásobně zhoršuje. Důležitou roli hraje také možnost, kde si nemocný může bez studu bolavou kůži namazat. V nižším věku bude dítě jistě potřebovat pomoc tet nebo učitelek – i na tom je možné se domluvit.
Potřeba je také projednat otázky jídelníčku, zvýšené ochrany proti poranění i proti kontaktu s látkami, které mohou zhoršovat projevy onemocnění lupénkou.

Co musí zvládnout samo dítě
Je však nesporné, že na všechny tyto okolnosti se musí připravit především sám školáček. Důležité ale je, aby dítě svou nemoc přijalo a pochopilo se všemi důsledky, které se režimu týkají. Trpělivě vše vysvětlujte a připomínejte, samozřejmě přiměřeně jeho věku. Pokud si sami nejste dost jistí, na všechno se důkladně vyptejte lékaře – dermatologa. Připravte jej na to, že lupénka je celoživotní vrozené onemocnění, které probíhá v cyklech, a že stav kůže závisí nejen na „mazání“, ale i životním stylu. Dítě by také mělo vědět, že lupénka není nakažlivá, nesouvisí se špatnou hygienou a že není jeho vina, že právě jeho pokožka vypadá jinak než u ostatních. Pak bude moci lépe reagovat na otázky okolí, které mohou být pro dítě často zraňující. Proto sledujte i psychickou pohodu dítěte a poskytněte mu potřebnou podporu.

 

 

Zanechat komentář