Pro lupénku je klíčová duševní pohoda – Život s lupénkou

Pro lupénku je klíčová duševní pohoda

Situace s koronavirem rozhodně nikomu na klidu a dušení pohodě nepřidává. Přitom u lupénky je stres a rozrušení jedním z hlavních spouštěčů, které přispívají ke zhoršení stavu. Jak z toho ven?

Odborníci často mluví o duševní hygieně. Co si pod tímto pojmem, známým také jako psychohygiena, máme vlastně představit a hlavně – jak ji používat?

Ovládněte svoje myšlenky

Jejím smyslem je najít onen pověstný „mír v duši“, neboli (znovu)nalézt psychickou rovnováhu. Ta totiž není automatická. Nejde však ani o neměnný stav v případě, že ji ztratíme. Je to proces, který lze vůlí a přístupem ovlivnit.

Patří k tomu několik zásad:

  • Vyhýbat se tomu, co nás rozčiluje, znervózňuje, znejišťuje. Není třeba hltat negativní, často senzační zprávy, naslouchat lidem, kteří se v nich vyžívají.
  • Pozitivní myšlení se dá naučit. Znamená to vědomé „odklonění“ myšlenek od chmurných úvah „co by kdyby“, soustředění na to, co nás povzbuzuje a nabíjí. Neustále sám sebe přesvědčovat k víře ve šťastné konce.
  • Vědomě si připomínat všechny dobré věci a lidi, co v životě máme. A oceňte to – je dobré si připomínat, že jde o dar, a nikoliv o samozřejmost.
  • Možná tomu nebudete věřit, ale důležitý je také výběr slov, která používáme: čím víc negace, tím horší pocity v sobě máme. Seďte i choďte vzpřímení, s narovnanými zády. Posílíte tak sebedůvěru i vnitřní pozitivní sílu. Také se často usmívejte – studie prokázaly, že typický pohyb obličejových svalů dokáže ovlivnit procesy v mozku tak, že se se brzy skutečně začneme cítit lépe.
  • Zahrnout do pravidelného režimu kromě práce také další aktivity – pohyb, sport, koníčky a rodinu. A naučte se správně relaxovat – internet je plný šikovných návodů.

Pozor na kila

Zmíněný pravidelný pohyb má pro zlepšení psychiky neocenitelný význam. Navíc je známo, že lupénka se vzájemně podporuje s obezitou. Snížením váhy proto můžete nejen zmírnit také příznaky lupénky. Omezte proto pití alkoholu a smažená, tučná či příliš sladká jídla. 

Myslete na to, že duševní stav ovlivňuje i skladba jídelníčku. Navíc lupénka je autoimunitní nemoc, jejímž základem je zánět. Každé zmírnění zánětu proto znamená úlevu od obtíží – a toho lze dosáhnout i protizánětlivou dietou.

Znamená to vyhýbat se živočišným tukům a cukru –  například červené maso zánět podporuje. Jezte proto více ryb a bílého masa, jako je kuře, krůta či králík, dále semínka, oříšky, ovoce a zeleninu. Velmi vhodné je konzumovat dostatečné množství mrkve, sladkých brambor, špenátu a brokolice.

Jezte zdravě

Vhodná může být také bezlepková dieta. Ukázalo se totiž, že až 25 % psoriatikům lepek škodí – opět přispívá k zánětlivým procesům v těle. Vysaďte výrobky z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Vadit může nejen pečivo, knedlíky, těstoviny, ale i pivo nebo destiláty. Bez omezení můžete jíst ovoce, zeleninu, maso a mléčné výrobky.

Jako chronické onemocnění lupenka předpokládá kromě omezování stresu celkovou úpravu životního stylu – a hlavně dodržování léčebného režimu za všech okolností. Klíčová je pravidelná a hlavně dlouhodobá hydratace a promašťování pokožky, což zajistí také hydrataci hlubších vrstev kůže a regeneraci lipidové vrstvy pokožky.

Zanechat komentář