Lupénka a solárium: Raději ne. Efekt je nízký, riziko vysoké – Život s lupénkou

Lupénka a solárium: Raději ne. Efekt je nízký, riziko vysoké

V létě se projevy lupénky obvykle zlepší nebo dokonce ztratí, a velkým dílem za to může sluníčko. Také

léčba světlem neboli fototerapie kůži poškozené psoriázou hodně pomůže. Mnoho lidí pak chce napodobit toto blahodárné působení návštěvami solária. Je to ale dobrý nápad?

Názory odborníků se různí. Zatímco jedni solárium doporučují jako „domácí“ verzi fototerapie, mnozí další před nimi varují. Pojďme si shrnout jejich argumenty – a pak se rozhodněte sami. A ještě lépe bude, když se raději poradíte se svým dermatologem, který nejlépe zná váš konkrétní případ.

Umělé slunce je jiné
Světelné vlnové délky zde užívané jsou totiž výrazně odlišné od specifického záření, využívaného při fototerapii. Solárium není ani totéž jako přírodní slunění. Používá UVA záření s nízkou intenzitou, které je méně účinné.
Navíc je zde pravděpodobnější riziko spálení, které nemocným s lupénkou může ublížit ještě víc než zdravým lidem. Vyvolává totiž kožní zánět, a ten může naopak projevy lupénky povzbudit. Ne nadarmo se spálení od slunce uvádí jako jeden z hlavních spouštěčů výsevu psoriázy. Psoriatikům tak solárium příliš silně dráždí pokožku a není tak vhodnou alternativou ani k pobytu na slunci ani k fototerapii.

Nebezpečné záření
To ale není všechno. Komerční solária nepatří mezi zdravotnická zařízení, a proto zde dávky záření nejsou sledovány, takže může vyvolávat další rizika. K těm patří především nebezpečí vzniku melanomu, zejména při pravidelných dlouhodobých návštěvách.
V USA bylo dokonce v roce 2014 používání solárií dokonce přesunuto z aktivit s nízkým rizikem do skupiny aktivit přinášejících střední nebezpečí poškození zdraví.
Riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže, se v soláriích podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zvyšuje dokonce až o 59%!

Účinek je beztak nízký
Odborníci často dokonce tvrdí, že solária by se neměla využívat ke kosmetickým či estetických účelům a to ani u zdravých lidí. Natož u pacientů s lupénkou, kdy kůže už je tak jako tak nemocná. Kdo se příliš dlouho nebo příliš často vystavuje vysokým dávkám záření, musí počítat i s možností zhoubného bujení. Přitom přínos pro samotnou léčbu lupénky je značně nízký Pokud vás uvedené důvody přesto neodradily, alespoň dodržujte tyto zásady:
* nechodit do solária po užití některých přípravků (dehtových přípravků, dithranolu atd.). Vždy jedině před ním!
* před návštěvou solária rovněž nepoužívat žádnou kosmetiku.

Zanechat komentář