Jakými doplňky stravy podpořit léčbu lupénky? – Život s lupénkou
lupénka, doplňky stravy

Jakými doplňky stravy podpořit léčbu lupénky?

Onemocnění kůže obvykle svádějí k domněnce, že hlavní těžiště léčby spočívá v ošetřování povrchu těla. Lupénka však není jen nemocí pokožky. Jde o autoimunitní chorobu, na jejíž průběh má zásadní vliv vnitřní stav organismu.

Nejúčinnější je proto systémová léčba, která působí na stav celého organismu. Vedle toto samozřejmě zůstává základem péče o pokožku s lupénkou pravidelné a důkladné promazávání postižených míst. Kromě lokální léčby však hodně záleží i na tom, co jíme a jaké živiny tak náš organismus dostává.

Najděte ty správné tuky

Žádná dieta, která by lupénku zdolala, sice bohužel neexistuje, ale přesto složení našeho jídelníčku dokáže hodně ovlivnit. Jak v negativním, tak v pozitivním smyslu slova. Vyhnout bychom se měli tučným a mastným jídlům včetně sýrů, uzeninám, příliš ostrým a kořeněným pokrmům a pikantním pochutinám, jako je hořčice, oříšky, čipsy a podobné zobání. Zhoršení projevů psoriázy většinou vyvolá i nadměrný příjem cukrů. Vhodné nejsou ani citrusy a samozřejmě ani alkohol.

Možná se to pak zdá překvapivé, ale některé tuky naopak vyloženě prospívají. Jde o ty zdravé, které nalezneme v mase některých ryb.

Při lupénce prospějí i speciální oleje

Těch ovšem míváme ve stravě obecně málo, takže se vyplatí podpořit jejich příjem doplňky stravy s obsahem mastných kyselin omega 3, třeba starý dobrý rybí tuk, dnes už naštěstí v kapslích. K dalším vhodným tukům, které pomáhají zlepšit stav pokožky při lupénce, patří také oleje, jako je pupalkový, petrklíčový nebo lněný.

Dalšími potravinovými doplňky, které se osvědčují při léčbě psoriázy, jsou probiotika na obnovu střevní flóry, jako je lactobacillus acidophillus. Osvědčily se i různé formy protikvasinkových preparátů.

Vitamíny a prvky, které zmírní lupénku

Podobně působí  pivovarské kvasnice typu BIFI PLUS Pangamin, obsahující 50 % bakterií mléčného kvašení a zmíněný pupalkový olej. Ostatně droždí celkově zvyšuje odolnost pokožky proti všem chorobám včetně lupénky díky obsahu biotinu, což je vitamín H, nezbytný správné fungování kožních buněk.

Jakými přípravky můžeme kůži s lupénkou prospět dále? Příjem betakarotenu snižuje vysušování a účinně chrání proti infekcím. Z vitamínů je to také všestranně osvědčené céčko a , vitamin E pro obnovu a regeneraci zdravých kožních buněk. Podobnou službu poskytnou i preparáty se stopovými prvky, jako je  selen a zinek (doporučuje se dlouhodobě brát až 10 mg denně, neboť  urychluje až o 50% hojení). Léčení rovněž podporuje užívání 250 mg hořčíku, nejlépe ve formě laktátu –  zlepšuje totiž krevní oběh a tím i výživu kůže.

 

Zanechat komentář