Jak si užít prázdniny i s lupénkou? – Život s lupénkou

Jak si užít prázdniny i s lupénkou?

Dovolená a prázdniny možná letos budou jiné než v předchozích letech, přesto od nich očekáváme relax, pohodu a nové zážitky. V hlavní roli vy však mělo vždy zůstat zdraví. I přes plánovaný odpočinek může naše tělo reagovat na změny negativně.

Při onemocnění lupénkou je zlatým pravidlem číslo 1 neopomíjet pravidelnou rutinu. To v první řadě znamená vybírat takové destinace, které nám to umožní.

Informujte se předem

Akce, kde například není možné dodržovat obvyklou hygienu, si opravdu raději rozmyslete.  Totéž platí v případě nemožnosti denně dodržovat všechna opatření, která pokožka psoriatika potřebuje – tedy hlavně promazávat a hydratovat. Pozor si dávejte zejména na dva známé vysoušeče – chlór a klimatizaci

Případné zhoršení stavu nestojí za sebelákavější dobrodružství.

Pokud jede vaše dítě poprvé samo na tábor či soustředění, musíte mít jistotu, že skutečně přesně ví, co a proč musí dělat, případně zda bude na blízku někdo dospělý, kdo na ně pro jistotu dohlédne. Opravdu důkladně všechno (znovu) vysvětlete, aby dítě – přiměřeně svému věku – skutečně pochopilo a mohlo také čelit zvídavým otázkám kamarádů. 

Chystáte se na sluníčko?

Abyste předešli spálení, je třeba používat kvalitní opalovací krém. Doporučují se přípravky s obsahem zinku nebo oxidu titaničitého. Je nutné namazat se alespoň 30 minut před prvním sluněním a poté dle potřeby, ale nejméně každé dvě hodiny nebo po každém koupání. Ochranný faktor by měl mít SPF nejméně 30 a chránit by měl proti UVA i UVB záření.

I když vyberte krém či mléko, které kůži nedráždí a neobsahuje mnoho chemických látek, syntetický parfém, barviva ani konzervační látky, přesto je aplikujeme pouze tam, kde nejsou ložiska lupénky patrná. Tyto výrobky však nikdy nenatírejte na zarudlá a vysušená místa. Běžná opalovací kosmetika na lupénku zcela jistě nepatří, taková pokožka vyžaduje speciální péči, o výběru se poraďte s vaším kožním lékařem.

Voda – základ života

Dostatečné množství vody bychom měli pít každý den. V horkém počasí a při pobytu na sluníčku nebo při dlouhém sezení v autě však musíme obzvlášť dbát na dostatečnou hydrataci. Nedostatek tekutin může mít za následek nejen známou bolest hlavy, ale způsobuje i únavu, svalové křeče nebo podrážděnost. Kvůli následně sníženému krevnímu tlaku vám pak může být i mdlo. Dostatek tekutin navíc pozitivně ovlivňuje funkci ledvin, které mají na starost vylučování škodlivých látek z našeho těla. Dobrý vliv má i na naši pokožku. Kolik vody však představuje dostatečné množství, to je velmi individuální.  

Započítat je třeba stravu konkrétního člověka, typ jeho zaměstnání i vykonaný pohyb. Čím více velmi slazených a solených potravin a nápojů s nízkým obsahem tekutin a velkým množstvím energie přijmeme (což bychom při lupénce opravdu neměli), tím více vody bychom měli vypít. Stejný vliv má i horké prostředí nebo velký fyzický výdej.

Nedejte se!

Bylo by zbytečné, kdyby nám zkazily dovolenou zažívací potíže. „Těch se můžeme vyvarovat pouze silnou imunitou a pravidelným užíváním probiotik pro podporu činnosti střev a organismu,“ vysvětluje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny. Pomocí probiotik doplníme vliv pestré zdravé stravy. Prospěšná je například konzumace kysaného zelí, případně kvašené zeleniny kimchi, původem z Koreje. Tyto potraviny jsou přirozeně fermentované, přispívají ke správnému mikrobiomu ve střevech, a tím ovlivňují i stav pokožky. ¨

Se změnou prostředí a cestováním se často pojí stres. Omezte strach, zda jste nic nezapomněli, nenervujte se z nového prostředí ani z návštěvy nových míst. Nenechte se rozhodit maličkostmi, které by vám mohly zbytečně zkazit prožitek z letní dovolené a podepsat se i na stavu vaší pokožky. Pro zklidnění si můžete s sebou přibalit přírodní doplňky stravy na bázi výtažků ze zeleného čaje. Svou funkci splní zejména ty, které mají vysoký obsah L-tryptofanu, což je aminokyselina, která zlepšuje náladu.

Přejeme krásné léto!

Zanechat komentář