Jak se oblékat při lupénce? – Život s lupénkou

Jak se oblékat při lupénce?

Lokty, kolena, nárty – tam všude se lupénce nejvíc „daří“. Pacienti pak mají tendenci postižená místa skrývat a nejraději by se často zabalili od hlavy k patě. Opatrnost je však na místě – někdy může právě oblečení vyvolat zhoršené projevy nemoci.

Vybrat vhodné oblečení je v případě onemocnění lupénkou zásadní. Mnoho materiálů, které přijdou do styku s pokožkou, může zhoršovat příznaky její citlivosti – tedy suchost, zarudnutí a svědění. Chcete-li kůži chránit, měli byste se řídit následujícími radami.


Přírodní a měkké
Především by oděv měl být dostatečně volný, aby nedřel. Tomu je třeba věnovat pozornost už při volbě spodního prádla. Vyhýbat byste se měli nošení elastických oděvů. Přiléhavé oblečení dráždí, což možná nevnímáte pocitově, ale vaše kůže to pozná.
Z materiálů vybírejte ty přírodní, první volbou je bavlna pro svoji měkkost. Rozhodně byste se měli vyvarovat umělých vláken, a to i u povlečení, ručníků, osušek (například z nyní tak oblíbeného mikrovlákna) a vůbec veškerého textilu, který se bude dotýkat vašeho těla.


Vzdušné materiály
Oblečení by mělo především odvádět vlhkost. Důležité je to zejména v zimě, kdy se nosí několik vrstev na sobě. Když se potíte a oblečení „nedýchá“, vlhkost se zadržuje a umožňuje růst bakterií na kůži, což může způsobit infekci a vznik dalších komplikací při lupénce. Pletené hedvábí, nebělená či organická bavlna jsou tři měkké materiály, které stojí za to vyzkoušet. Zato se vyhýbejte vlně a nylonu. Jejich hrubá vlákna se třou o kůži a vyvolávají svědění a další olupování.


Než si obléknete něco nového
Před prvním nošením oblečení vždy vyperte. Odstraní se tak dráždící barviva a jiné chemikálie (třeba tužidla), používané při výrobě. Kupujte prací prostředky bez vůně a s označením „pro citlivou pokožku“. Parfemace totiž nemusí choulostivé kůži svědčit.
Dejte pozor na zdobení. Mnoho kousků s módním třpytivým efektem je vyrobeno z niklu, který je jednou z hlavních příčin svědění, zarudnutí kůže a dalších projevů.


Pokud si koupíte výrobek, který má dosud informace o velikosti a materiálu na vnitřní etiketě, odstraňte ji. Dnes se už hodně setkáte spíš s údaji natištěnými přímo na vnitřní straně oděvu. A to právě proto, že všitá cedulka je prvek, který významně dráždí pokožku i u jiných onemocnění. U lupénky je opatrnost na místě především.

Zanechat komentář