Co všechno může lupénku vyvolat? Pozor na spouštěče – Život s lupénkou

Co všechno může lupénku vyvolat? Pozor na spouštěče

Máte „v rodině“ lupénku, ale vaše kůže je čistá? Možná jen zatím. Pozor na její skrytou formu, která se může nečekaně projevit.

Platí to zejména u dětí. Lupénka sice není dědičná a nelze ji tak na potomky přímo přenést. Sklon k tomuto onemocnění se však přesto dědí a děti lupenkářů mají vyšší riziko vzniku nemoci – podle studií jde o 30% riziko.

Nezvyšujte riziko lupénky

Pokud má lupénku pouze jeden z rodičů, má dítě 10% riziko, že ji bude mít také. Pokud jsou lupénkou postiženi oba rodiče, má dítě riziko už 50%.

S těmito dědičnými předpoklady je nutné se vyhnout vyvolávajícím faktorům, které mohou lupénku spustit nebo zhoršit její průběh. K těmto faktorům patří infekce, obzvláště streptokokové a z nich především angína, dále pak bronchitida nebo zánět středního ucha.

Kterým spouštěčům lupénky se vyhnout?

Mezi potvrzené spouštěče psoriázy se řadí také kožní záněty, povrchové infekce a kožní nemoci. Přivést lupénku k životu mohou také kožní traumata, jako jsou spáleniny (včetně těch od slunění), omrzliny, a poleptání, ale také tetování. Výjimkou není ani podráždění pokožky po vyholování.

Věděli jste ale, že psoriáza se může začít projevovat i po úrazu nebo po různých mechanických poraněních kůže? Tak může bohužel zafungovat třeba nadměrné škrábaní nebo intenzivní úsilí o odstranění šupin – vlastně jakékoliv poškození kůže.

Vyvolávat projevy lupénky může také stres a některé léky (např. léky na vysoký krevní tlak). Nepříznivě se projeví i špatná životospráva – zejména kouření a obezita.

Za zánět může porucha autoimunity

Lupénka postihuje stejnou měrou muže i ženy a může se objevit kdykoli. Nejčastěji se první příznaky vyskytnou okolo dvacátého roku, dalším vrcholem výskytu je pak období mezi 40. a 50. rokem. Výjimečné ale nejsou ani dřívější, ale ani pozdější případy.

Tato nemoc není ani dědičná, ale ani nakažlivá. Jak tedy lupénka vlastně vznikne?

Normální kožní buňky se vytvoří, vyzrají a pak odlupují, a tento proces obměny trvá zhruba 28 až 30 dní. U lupénky však  imunitní systém vyvolává v pokožce chronický dlouhodobý zánětlivý proces.

Kůže u psoriázy je „zrychlená“

V jeho důsledku se pak nové kožní buňky tvoří nadměrně rychle a mnohem častěji se odlupují – už každé tři až čtyři dny, což je zhruba sedmkrát rychleji než u zdravých lidí.

Zarudnutí kůže vyvolává zvýšené prouděním krve do místa zrychlené tvorby kožních buněk. Jejich následné nahromadění se projeví jako lokální zánět, a kůže se olupuje formou šupin.

Onemocnění může dlouho zůstat v latentní formě. Aby se však neprojevilaonavenek, je třeba – pokud možno – vyhnout se vlivům uvedených vnitřních nebo vnějších podnětů.

Zanechat komentář